Лекарите вече ще са длъжни да предписват напълно покриваните от здравната каса лекарства по международно непатентно наименование (INN) , а не по търговската марка на продукта. Тоест върху рецептата ще пише молекулата на активното вещество на лекарството, а не името, което една или друга фирма е дала на продукта си, пише Mediapool. Това предвижда проект на здравното министерство на наредба за достъпа до медицинска помощ, публикуван за обществено обсъждане.
Целта е пациентите да бъдат информирани за различните видове лекарства с предписаното активно вещество, за да изберат продукта според финансовите си възможности.
Медиците ще са длъжни да информират пациентите дали цената на предписания от тях продукт напълно или частично се покрива от Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК), както и дали има лекарствени продукти със същото международно непатентно наименование с по-ниска цена.
При предписване на лекарствени продукти, заплащани частично от НЗОК, в случай, че пациентът след получаване на информацията изрази изрично желание, може да му бъде предписан по-евтин или най-евтиният медикамент в групата, а не този, който медикът е предложил първоначално.
Така, след като пациентът уточни с доктора кое лекарство предпочита, ще съобщава това на фармацевта при закупуването му с рецептурната книжка.
Сега лекарите изписват лекарствата с тяхното търговско наименование и ако то не е най-евтиното в групата, пациентът доплаща.
НЗОК ще поддържа национална листа на чакащите за прием в болница
С наредбата се регламентира и вкарването на пациентите в листа на чакащите за болнично лечение, когато диагнозата им не изисква незабавен прием. Освен че болниците ще изготвят свои листи на чакащите пациенти, те трябва да изпращат тези данни в здравната каса, която ще поддържа национална листа на чакащите. Тя ще поддържа листатата в своя интернет сайт, за да се гарантира, че няма да има предреждане, но в нея не могат да бъдат вписвани лични данни. Все още не е ясно как ще бъде регламентирано това, за да не е публично достояние кой къде чака за лечение.
Вписването на пациента в листата за планов прием се извършва при негово писмено съгласие за това, изразено след като му бъде предоставена информация за срока, в който ще бъде осъществена хоспитализацията, възможните рискове и алтернативи, включително възможността да се обърне за прием към друго лечебно заведение.
Приемът няма да може да бъде отлаган повече от два месеца, освен по медицински показания или ако е настъпило подобрение в състоянието на пациента и е отпаднала
необходимостта от клинична намеса в болнични условия в планирания срок.
Два дни преди приема, от болницата трябва да се свързват с пациентите, за да потвърдят приема. Тези, които се запишат в листата, но в последствие решат да не чакат и да се лекуват срещу заплащане, трябва да уведомяват своевременно, за да не се бави лечението на други пациенти. Няма обаче изрично срокове за предупреждение при отказ от листата на чакащите
Придружителите на деца вече няма да плащат в болниците
С наредбата здравното министерство затяга и кръга услуги, за които болниците могат да искат допълнително заплащане. Изрично се забранява събирането на пари за придружителите на деца до 7 години, както и на придружител на дете до 18 години при необходимост от осигуряване на допълнителни грижи, които лечебното заведение не е в състояние да осигури.
Сега някои болници събираха пари от родителите на невръстни деца, което периодично беше източник на недоволство.
Според наредбата не се допуска и заплащане като допълнително поискана услуга за придружител на лице с увреждане, което не може да се обслужва самостоятелно и има необходимост от осигуряване на допълнителни грижи, които лечебното заведение не е в състояние да осигури.
Ще може да се иска доплащане за самостоятелна стая, самостоятелен сестрински пост, допълнителен помощен персонал, специално меню. Болниците ще могат да искат доплащане, само ако са осигурили на пациента базови условия и предлаганите в повече услуги се различават от тях.
Пръстовият идентификатор виси на косъм
През наредбата половинчато се урежда и системата за пръстова идентификация, която трябва да стане вход при приема в болница и купуването на лекарства по каса от аптеките.
Според наредбата регистрацията на ползваните услуги, гарантирани от НЗОК се разрешава от здравно-осигурените лица чрез електронна идентификация по реда, определен съгласно Националния рамков договор.
Неговото подписване обаче е под въпрос, особено след четвъртък, когато завърши поредния кръг преговори между касата и Лекарския съюз. Именно пръстовият идентификатор се очертава като основен препъникамък, тъй като съсловната организация е твърдо против той да заляга в рамковия договр.
TNS.bg
Още от категорията
Съпругата на Данаил Веселинов: Докато не стъпи на българска земя, не смея да се радвам