„Ако гласувате вот на недоверие на министър Петър Москов, подгответе се и за последствията от оставките на всички обругани, псувани и бити спешни медици. Ние нямаме какво да губим“, заявиха в декларация до председателя на 43-тото Народно събрание спешните медици.

Те припомнят, че регистрираните нападения над спешни екипи през 2014 г. са 227, а през 2013 г. са отчетени 147 нападения.

„Ако ни попитате, ще разказваме с часове за болката, за обидата, за унижението. Ако ни попитате, ще ви обясним защо има разминаване между броя регистрирани нападения в МЗ и в МВР.

Длъжни сме да пишем рапорти до преките си началници и така МЗ има реалната картина на саморазправата с нас. Жалбите до МВР се подават по желание, персонално и най-често разходите по съдебните процеси са за наша сметка”, обясняват медиците и признават:

„Не подаваме жалби, защото не вярваме в правораздавателната ни система. Не подаваме жалби защото се страхуваме, че в малкия град всички се познават и саморазправата ще продължи извън работното ни място. Убедени сме, че няма български политик или депутат, който да влезе в махалите без охрана”, казват още работещите в спешната помощ.

Реакцията им е породена от исканата оставка на министър Москов от страна на лидера на ДПС Лютви Местан заради манипулирана според него справка за нападенията над спешните медици.

Вчера Местан обяви, че случаите на нападения над лекари от началото на 2014 година до 17 декември са 17 на брой, а не както е съобщил Москов – 225.

В отговор здравният министър обяви, че ако той е излъгал в статистическите данни, то значи и лекарите лъжат.

„Ако г-н Местан казва, че аз лъжа и ме обвинява в лъжа, това означава, че обвинява всеки един от лекарите от Спешна помощ в лъжа. Ако държи на това си твърдение, призовавам го да отиде още тази вечер в някой център на Спешна помощ и да им обясни, че те лъжат, че са ги били. Желая му успех“, каза Петър Москов.

TrafficNews.bg