Петчленен състав на Върховния административен съд остави без лиценз Корпоративна търговска банка.
Магистратите, сред които и шефът на съда Георги Колев, отхвърлиха жалбата на акционерите на трезора срещу решението на БНБ, с което му бе отнето правото да извършва банкови операции.
Според ВАС, законните представители на КТБ, след поставянето й под специален надзор, са квесторите, а предишното ръководство няма право да се жали от името на банката. Така съдът поддържа тезата на ответника БНБ.
В мотивите на съда, качени на неговата страница, се посочва и че „не съществува правна норма, която да задължава съда да разгледа частната жалба в открито съдебно заседание”.
Представителите на "Бромак" (мажоритарен акционер в КТБ) искаха отвод на целия съдебен състав, защото докладчикът е командирован от друг съд, Георги Колев е коментирал случая преди да се произнесе, а останалите магистрати са се произнасяли по подобни жалби.
„Законодателят изисква не просто субективна оценка за съмнение. Той изисква това съмнение да бъде в голяма степен обективирано на базата на опита чрез предходни подобни житейски или професионални примери, които доказват, че подобни обстоятелства влияят върху безпристрастното решаване на спора”, се посочва в мотивите на съда.
Днешното решение на ВАС е окончателно, защото потвърждава по-ранното решение на тричленен състав от 13 януари.
След като КТБ вече официално няма лиценз, ще бъде отворено делото за фалита на банката в Софийски градски съд. Така и най-накрая ще влезе в процедура по несъстоятелност.
За да се опазят активите на КТБ преди това, се стигна до законови промени, с които бяха назначени временни синдици.
Битката продължава в Люксембург
Адв. Христо Ботев, който представлява и Цветан Василев, каза пред bTV, че с решението на ВАС започват делата на акционерите в КТБ срещу българската държава в Люксембург.
Той посочи, че става въпрос за поне 5 иска, свързани с отнемането на лиценза на трезора.
Как започна всичко?
На 6 ноември 2014 г. БНБ обяви, че КТБ е с отрицателен капитал от над 3.7 млрд. лева.
Започна производство по несъстоятелност, което беше спряно на 20 ноември след жалби на "Бромак" и ред други акционери във Върховния административен съд.
Междувременно замесените в скандала страни не спряха да си разменят обвинения в опит за домогване до активите на КТБ.
Повече за казуса КТБ четете ТУК
TrafficNews.bg