
Центърът по трансфузионна хематология в Пловдив е помогнал с 419 единици на други отделения и центрове в страната, които са били в необходимост.
Като цяло в пловдивски регион няма отчетено повишаване на доброволното кръводаряване. Със застаряването на населението през годните кръводарители намаляват. Повечето от тях или около 40% са хора на възраст над 45 години. Немалка част от този процент са с между 20 и 30 кръводарявания зад гърба си основно с компенсаторна цел, т.е. да дарят кръв, с която да се помогне на пациент в нужда.
От началото на месеца Районният център по трансфузионна хематология разполага с ново поколение техника, позволяваща изследвания чрез използване на NAT – технология на всяка единица дарена кръв. Чрез нея се прави диагностика на донорската кръв за трансмисивни инфекции. Това ще подобри качеството на кръвта, ще намалеят рисковете от пренос на инфекции и е в интерес на гражданите, които получават кръв и кръвни съставки като лечебни препарати, разказа д-р Соня Джевизова. Петте районни трансфузионни центъра в България (София, Пловдив, Варна, Стара Загора и Плевен) вече разполагат с необходимите апарати.
Още от категорията

МУ- София е водещият университет от България в класацията Best Global Universities


Акценти




Внезапно почина легендарният кечист Хълк Хоган


ТОЛ камерите заснеха 194 км/ч средна скорост на "Тракия"

Дългогодишен данъчен експерт от Пловдив оглави НОИ

