Белодробната болница в Сливен не функционира от години, но вече е разрушена и разграбена от крадци. Сградата е на повече от един век и е обявена за паметник на културата.
Болница с дългогодишна история и добри специалисти – така остава в спомените на поколения наред разрушената вече сграда на лечебното заведение. Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести е закрита през 2010 година от здравното министерство.
Сградата, която е паметник на културата, не устоява на вандалските набези. Бегла обиколка на терена е достатъчна, за да видим една от каруците, която излиза от съседната улица, натоварена догоре. Трафикът с каруци и велосипеди е денонощен, твърдят съседи. Много от тях са снимали клипове с разграбването на сградата.
От полицията в Сливен казаха пред БТВ, че нямат ангажимент да охраняват сградата, но около нея денонощно минават полицейски патрули.
Хората, които живеят около сградата, твърдят, че тя е опасна за тях заради инциденти. Тя е разграбвана и обитавана от наркомани и бездомници. Миналата година е имало и голям пожар. Хората са подавали много пъти сигнали, но отговорът е на институциите е, че сградата е с неизяснена собственост.
Николай Сираков, директор на РИС, обясни, че сградата е изградена е през 19 век и тази болница е била модерна за времето си.
Болницата е закрита и има определени ликвидатори, но ликвидация продължава вече с години, посочи и областният управител на Сливен – Чавдар Божурски. По думите му всички сгради на територията на имота са собственост на търговско дружество, регистрирано като „Специализирана болница за активно лечение на белодробни болести” Сливен – ЕООД, което прекратява само лечебната си дейност и влиза в процедура по ликвидация. Дружеството има договор с охранителна фирма, но не си плаща задълженията и така сградата остава неохраняема.
На 9 януари комисия е проверила състоянието на сградите – установила е, че са опасни. Очаква се протокол от комисията, в която участва и ликвидатор на дружеството и да се вземат мерки.
Още от категорията
НСИ: Безработицата в България намалява