От следващата година таксата "смет" да се изчислява по количеството на изхвърлените отпадъци или броя на живеещите в имота. Това предвиждат промени в Закона за местните данъци и такси, предложени от Министерството на финансите за обществено обсъждане.
Досега такса „смет” се плащаше според данъчната оценка на имота, което също не отпада като възможност за изчисляване на изхвърления отпадък. Предвижданите промени се забавиха във времето заради очакванията, че таксата за боклука ще се увеличи много за гражданите за сметка на цената за бизнеса, припомня БНР.
Базата за определяне на такса "смет" ще се решава от Общинските съвети. Те могат да избират между
- "индивидуално измерено количество битови отпадъци за имота, включително чрез торби с определена вместимост и товароносимост",
- "количество битови отпадъци за имота, определено съобразно броя и вместимостта на необходимите съдове за събиране на битовите отпадъци и честота за тяхното транспортиране" и
- "брой ползватели на услугата в имота", както и данъчна оценка или отчетна стойност на недвижимия имот.
Когато основата е "брой ползватели", се допуска да се предвиди допълнително диференциране според вида на имота и извършваната икономическа дейност, предвижда законопроектът. Ако базата е количеството отпадък, общината може да определи минимален брой торби, които да закупи гражданинът или фирмата за годината.
Общините настояват за по-голям преходен период при въвеждане на новите такси, тъй като при промените в методиката за част от гражданите таксата ще се окаже непосилна. Трябва да се осигури и ефективен контрол, за да няма нарушители и незаконни сметища.
За бизнеса остава опцията вместо да плаща такса, сам да сключи договор с оператор за събиране и извозване на отпадъка.
В момента бизнесът плаща по-голямата част от план-сметката за почистването в общините. Целта с новите правила е да се въведе принципът „Който цапа, той да плаща”. Tова, според кметове, ще обърне съотношението и така върху бита ще падне по-голяма тежест от разходите за почистване и поддържане, информира bTV.
"Най-вероятно ще се случи това - ще намалее за бизнеса и ще се увеличи за гражданите. Затова предлагам да има преходен период за да се смекчи рязък скок в такса „смет” за гражданите, което смятам, че нито гражданите биха приели лесно, нито за нас ще е добре защото ние този приход все пак трябва да го съберем”, каза зам.-кметът по финансите на София Дончо Барбалов.
С колко точно промените ще вдигнат таксата за домакинствата, ще може да се каже едва след като стане ясно кой от трите варианта ще се прилага.
Грубите сметки в София, например, показват, че ако се въведе принципът на брой живеещи в имота, а данъчната оценка отпадне, то такса „смет” за апартаменти в крайни квартали като „Надежда”, „Младост” или „Люлин” може да скочи до 2-3 пъти.
TNS.bg
Изпрати на приятел:
Акценти
Изплатиха 400 000 лв. на Насар и Андреев
25.11.24 20:53
1864
Борисов няма да отиде на лидерска среща с ПП-ДБ
25.11.24 20:53
3231