Четирима кандидати спорят за ръководния пост на Университет по хранителни технологии (УХТ) в Пловдив. Един от най-големите университети в града под тепетата ще посрещне 2020 с ново ръководство, след като през последните 8 години бе ръководен от настоящия ректор проф. д.т.н. инж. Кольо Динков.
Четиримата кандидатите са преподаватели в областта на хранителната наука и технологиите - проф. д.т.н. инж. Алберт Кръстанов, проф. д.т.н. инж. Николай Менков , проф. д-р инж. Пламен Моллов и чл. кор. проф. д.т.н. инж. Стефан Драгоев. Докато трима от тях са посветили живота си на науката, то четвъртият Пламен Моллов е по-разпознаваем с амплоато си на политик, след като бе двама мандата депутат в 39-то и 40-то Народно събрани, а по-късно бе назначен за шеф на Българска агенция по безопасност на храните, от където беше уволнен със скандал за рекет и изнудване.
Вече и четиримата претенденти за оглавяващия пост в УХТ са представили мандатни програми. TrafficNews представя на кратко най-важните акценти от програмите на кандидатите.
Основен акцент в програмата за управление на проф. д.т.н. инж. Алберт Кръстанов са служителите на висшето учебно заведение.
„Всеки работещ в този престижен университет трябва да идва с желание и да си тръгва с усмивка“, пише той. Като основна цел проф.
Кръстанов си е поставил: „Развитие на науката и образованието с фокус върху качеството и интернационализацията“ с акценти върху участието на УХТ в големи и значими международни научни проекти, създаване на професионален международен екип, стратегически партньорства с други държави и осигуряване на достатъчно финансиране за международното развитие.
Проф. Кръстанов е преподавател в катедра „Биотехнология“ в УХТ, в Международния център по биология към Университета в Осака, Япония; в Технологичния институт на Велор, Индия; в Университета на Падуа, Италия, в Щатски университет на Ню Йорк, САЩ, ръководител на 10 докторанта с над 190 научни публикации и ръководител на по-голямата част от големите международни научни проекти, в които УХТ участва, член на Академията на науките на Ню Йорк, Американското химическо дружество, Американската асоциация за наука и технологии, Европейската федерация по биотехнологии. Проф. Кръстанов е носител на награда за утвърден учен "Питагор" за 2014 г.
Проф. д.т.н. инж. Николай Менков акцентира в своята програма за продължение на досегашната линия на поощряване на взаимодействието с работодателите в определянето на приоритетите в обучението и научната дейност. Бизнесът вече разпознава проф. Менков като надежден партньор, известен с целенасочените си и успешни усилия за изграждане на стратегически сътрудничества с индустрията. Той работи с едни от най-големите фирми в хранително-вкусовата промишленост, член е на учредената преди година от УХТ и 30 компании „Бизнес университетска асоциация в хранителната индустрия и туризма”, която цели да осигури финансов ресурс за повишаване на квалификацията и подобряване на международната дейност на университетските преподаватели и по-добрата практическа подготовка на студентите.
Проф. Менков работи активно за сключването на договора между УХТ и ТИЗ за синхронизация на учебните програми в университета с нуждите на бизнеса. Работейки в тясно сътрудничество с бизнеса проф. Менков смята, че ще може да подобри материално-техническата база на университета, да повиши благосъстоянието на преподавателите и научните работници в него, и да помогне за успешната следдипломна реализация на студентите. Той е ръководител и преподавател в катедра „Процеси и апарати“, и зам.-ректор по проектна и информационна дейност в УХТ. Специализирал в Университет Гьотинген и Висше техническо училище Лайпциг, Германия; гост професор в Алматинския технологичен университет, Казахстан; автор на 9 учебника и ръководства; ръководител, координатор, проектант и участник в над 20 проекта, финансирани от национални или европейски фондове; член е на Съюза на учените в България, Balkan Environmental Association, Редколегиите на Biotechnological Equipment, Agro-Industrial complex of Russia, Вестник Алматинского технологического университета.
В Мандатната си програма, като кандидат за ректор, проф. д-р инж. Пламен Моллов залага на нов стил на управление и вземане на решение, модернизиране на обучението и научната дейност, реформи в администрацията, като обещава повишаване на доходите на преподавателите с 50%.
Акцент е т.нар. SMART концепция за съвременно управление, която включва по-голяма цифровизация и интегритет на системата за управление на университетските процеси, в това число и преподавателската дейност, нови интердисциплинарни бакалавърски и магистърски програми, въвеждането на финансова бонус система, създаване на Комуникационен борд по храните и подготовка за включването на УХТ в международна мрежа от университети.
Проф. Моллов е преподавател в УХТ като титуляр на учебните дисциплини „Управление на качеството“, „Законодателство и контрол на храните“, „Суровинознание“, „Технология на соковете“ и „Технология на плодово-захарните продукти“. Той е бил народен представител от партия НДСВ в периода 2001-2008, председател на парламентарната група на НДСВ. Сетне оглавява БАБХ, но през 2015 лично премиера Бойко Борисов издава заповед за уволнението му след редица сигнали на фирми от хранителната индустрия за упражняван върху тях натиск чрез искане на т.нар. „такса спокойствие“. Проф. Пламен Моллов бе отстранен и от длъжността му на председател на Националната лозаро-винарска камара. След 2015-та година проф. Моллов е зам. изпълнителен директор на Академичното специализирано звено за традиционни млечни продукти към БАН в Пловдив.
Чл. кор. проф. д.т.н. инж. Стефан Драгоев посочва като основни приоритети в своята мандатна програма разработване на стратегически план за развитие на УХТ, устойчивост на растежа на доходите на преподавателите, развитие на научната инфраструктура, повишаване качеството на обучение, разработване на нова маркетингова стратегия за привличане на студенти, интензификация на международното сътрудничество.
Проф. Драгоев е водещ преподавател в редица дисциплини в катедра „Технология на месото и рибата“ в УХТ, Университет за приложни науки, гр. Лерин, Гърция; Павлодарски държавен университет, Казахстан; Държавен университет „Шакарим“, гр. Семей, Казахстан; Алматински технологичен университет, Казахстан; Catholic University College Sint-Lieven, Ghent, Belgium; Биологически факултет на Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“. От 2014 г. е член-кореспондент на БАН.
Има издадени три монографии и 14 учебници и помагала. Публикувани 109 научни статии в страната и чужбина с над 290 цитирания. Член на редакционните колегии на авторитетни български и чужди научни издания като: Food Science& Technology (Ukraine), Journal of Agriculture and Plant Science(N. Macedonia), Food and Health (Turkey), EC Nutrition (UK), Journal of Food and Nutrition Research (UK).
Проф. Драгоев има 214 патента, изобретения, внедрявания и полезни модели. Участвал в 20 международни научни проекта, като в 10 от тях е бил ръководител. Член е на Съюза на учените в България, Експертен съвет на Асоциацията на месопреработвателите и др.
Кой от 4-мата кандидати ще ръководи един от най-престижните български университети ще стане ясно на изборите на 19 декември, които се провеждат след като досегашният ректор - проф. д.т.н. инж. Кольо Динков изкара 2 пълни мандата.
Още от категорията
Двойно повече са случаите на домашно насилие, от началото на годината 18 жени са починали у нас