Поради проблем с разбирането на заповедта на Министъра на здравеопазването, представяме ви пълен списък с обектите, които имат право да работят и които нямат право да работят.
НЯМА ДА РАБОТЯТ:
1. Увеселителни и игрални зали;
2. Дискотеки и барове;
3. Ресторанти и заведения за бързо обслужване няма да обслужват клиенти в ресторантската част;
4. Питейни заведения;
5. Кафе сладкарници;
6. Магазините в големи търговски центрове тип МОЛ /без банковите офиси, застрахователните офиси, аптеките и хранителните магазини!/
7. Всички учебни заведения – училища, детски градини, университети. /Обучението ще се провежда дистанционно за учениците./
8. Няма да се провеждат масови мероприятия в кина, театри, концерти, музеи, конференции, симпозиуми, спортни и СПА центрове, фитнес-зали и други.
Всички останали, които не са посочени в забранителния списък, могат да работят. Тоест, търговските дейности, неупоменати по-горе, продължават да функционират по досегашния ред при строго спазване на санитарно-хигиенните изисквания.
ЩE РАБОТЯТ:
1. Аптеките;
2. Хранителни магазини;
3. Малки квартални магазини;
4. Банкови офиси;
5. Застрахователни офиси;
6. Ресторантите и заведенията за бързо хранене могат само да извършват доставки на храна;
7. Хотелите;
8. Фризьорски салони;
9. Вериги за техника;
10. Магазини за уреди за бита;
11. Лекарски кабинети;
12. Зъболекарски кабинети;
13. Държавни институции;
Във всички упоменати обекти са въведени строги санитарно-хигиенните изисквания. Ще се затварят магазините, при които се установи струпване на касите или пред входовете.
В Пловдив се ограничава пропускливостта в магазините. Повече информация вижте тук:
Ето и целия текст на заповедта на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев:
Във връзка с последните препоръки на Националния оперативен щаб здравният министър направи промени в текстовете на своята заповед, с която се въвеждат следните противоепидемични мерки на територията на България до 29.03.2020 г.:
1. Преустановяват се посещенията в увеселителни и игрални зали, дискотеки, барове, ресторанти, заведения за бързо обслужване, питейни заведения, кафе сладкарници и големи търговски центрове тип МОЛ, с изключение на банковите и застрахователните офиси, хранителните магазини и аптеките в тях. На ресторанти и заведенията за бързо обслужване се разрешават доставки на адрес при строго спазване на санитарно-хигиенните изисквания. Всички търговски дейности, неупоменати по-горе, продължават да функционират по досегашния ред при строго спазване на санитарно-хигиенните изисквания.
2. Преустановяват се учебните занятия и всички извънкласни мероприятия (занимални, клубове, зелени училища, екскурзии и други) в училищата, университетите и в другите обучителни институции и организации. При възможност се въвежда дистанционна форма на обучение.
3. Преустановяват се посещенията на децата в детските ясли и детските градини.
4. Преустановяват се всякакви групови форми на дейност и работа с деца и ученици, извън системата на предучилищното и училищното образование, които се организират и провеждат от физически и юридически лица, независимо от правно-организационната им форма.
5. Преустановява се провеждането на всякакъв вид масови мероприятия, включително спортни, културно-развлекателни и научни (кина, театри, концерти, музеи, конференции, симпозиуми, спортни и СПА центрове, фитнес-зали и други).
6. Всички работодатели в зависимост от спецификата и възможностите на съответната трудова дейност да въведат дистанционна форма на работа за служителите си. Когато това е невъзможно, работодателите организират провеждането на засилени противоепидемични мерки в работните помещения, в т. ч. филтър, дезинфекция и проветряване, инструктаж за спазване на лична хигиена на персонала и не допускат служители или външни лица с прояви на остри заразни заболявания.
7. Преустановяват се плановите детски и женски консултации, профилактичните прегледи, профилактичните имунизации, приема и провеждането на планова оперативна дейност, включително присаждането на органи от живи и трупни донори, както и свижданията във всички лечебни заведения.
8. Отменят се т. I, т. 5-11 и т. II от Заповед № РД-01-122 от 11.03.2020 г. на министъра на здравеопазването.
Заповедта е съобщена на всички регионални здравни инспекции и на министрите, имащи отношение към изпълнение на съответните мерки.
Регионалните здравни инспекции трябва да уведомят областните управители, кметовете на общини, директорите на ОДМВР и всички лечебни заведения на територията на съответната област за въведените противоепидемични мерки, както и съответните регионални управления на образованието за създаване на необходимата организация.
Срокът и обхватът на мерките могат да бъде променени в зависимост от развитието на епидемичната ситуация в страната.
Още от категорията