
„Имаме 111 предложения от кметове на общини за сгради, които могат да бъдат използвани за изграждане на нови домове за възрастни. Всяка една от тези сгради ще бъде оценена според потребностите на региона, възможностите за реализация – с най-малко ресурс да бъдат подкрепени повече хора, необходимостта от работни места, които ще бъдат разкрити“.
Това заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов след среща с представители на общините в търсене на решения за подобряване и разширяване на възможностите за грижа за възрастните хора. Той предположи, че ще има още предложения, пише БГНЕС.
Срещата се проведе в хибриден вариант, като на място, в Гранитна зала в Министерски съвет, присъстваха над 70 представители на местната власт - кметове и зам.-кметове, а близо 150 се включиха онлайн. В дискусията участва и Илияна Жекова, председател на парламентарната комисията по демографска политика.
„Виждате, че има представители на почти всички общини, което показва високата ангажираност на местната власт за справяне с проблема“, отбеляза Гуцанов. Той подчерта, че политиката на екипа му е ресурсите да се предоставят на общините, които да бъдат основен двигател в реализирането на социалните проекти – от ремонт на съществуващи домове до разкриване на нови услуги.
По време на срещата беше обсъден и напредъкът с изпълнението на проектите по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) за реновиране на 81 дома за стари хора и изграждане на 254 нови социални услуги за подкрепа на хора с увреждания и техните семейства. Финансовият ресурс за целта е над 750 млн. лв.
„Осигурили сме огромен финансов ресурс. Друг път подобен едва ли ще имаме. Направили сме така, че вие да наблюдавате процеса и да следите изпълнението. Аз самият идвам от местната власт и съм убеден, че така е правилно, защото може много по-добре да наблюдавате на място процеса. Целта не е комфортът на администрацията, а достоен живот за възрастните хора. Това е наш приоритет ”, заяви Гуцанов.
„Вземете на ежедневен контрол тези договори, за да гарантираме изпълнението“, призова Цветан Спасов, ръководител на структурата за наблюдение и докладване по НПВУ.
В рамките на срещата бе официално обявена и мярка по НПВУ, според която всяка община ще получи по 113 000 лева за закупуване на електромобил и зарядна станция, предназначен единствено за нуждите на социалните услуги. „Това ще улесни мобилната грижа и ще допринесе за по-добра свързаност в отдалечените населени места“, каза Борислав Гуцанов.
Кметовете изразиха благодарност за усилията на Министерството на труда и социалната политика (МТСП) за изпълнение на проектите и помощта, която оказват на местната власт.
Министърът отчете, че от началото на годината до момента Агенцията за качеството на социалните услуги (АКСУ) е извършила 510 проверки на социални услуги, включително и в нелицензирани обекти. Прогнозата е до края на 2025 г. броят им да достигне 1200 – значително повече спрямо 917 през предходната година. „Всеки ден се извършват проверки, макар че хората, които ги правят са много малко. Затова ще предложим щатът на Агенцията да бъде увеличен с 31 души“, каза министър Гуцанов.
По повод публикуването за обществено обсъждане на предложенията на Министерството на правосъдието за промени в Наказателния кодекс, които предвиждат криминализиране на предоставянето на социални услуги без лиценз и многократно увеличение на административните санкции, министър Гуцанов обърна внимание, че екипът на МТСП четири път досега е правил такива предложения: „Съжалявам, че нито едно правителство досега не е намерило волята да предложи тези промени на Народното събрание. Нещо, което ние правим“.
Снимки: БТА