Областният управител Здравко Димитров инициира среща, на която кметът Иван Тотев и шефовете на фирмите, които обслужват 29-те автобусни линии в Пловдив ще обсъждат проблемите в транспортния бранш. На провела се вчера среща превозвачите информираха областния управител за проблемите, които могат да доведат до колапс градския транспорт в Пловдив.
Собствениците на транспортните фирми инж. Веселин Дошков, инж. Димитър Чолаков и Петко Ангелов заявиха, че повече от три месеца чакат да бъдат приети от кмета, за да изложат пред него проблемите си, но такава среща все още не е осъществена.
Те настояват община Пловдив да започне да превежда необходимите средства за километър пробег, както е записано в договора за транспортния проект. Превозвачите са подписали договор, в който разчетите при влязла в сила система за електронно таксуване са 1.94 лв. за километър пробег, но в момента им се плаща по старите ставки, които са 1.50 лв. за километър. Собствениците на транспортните фирма заявиха, че това е доста под себестойността на услугата и тези загуби ги водят към фалит, защото не могат да се разплащат в срок с доставчиците на гориво. Това неминуемо ще доведе до спиране на доставките на гориво и опасност Пловдив да остане без градски транспорт.
Превозвачите заявиха, че те са направили исканите от тях инвестиции и са закупили автобуси от най-високия екологичен клас Евро – 6, като са ги оборудвали с автомати за чекиране. Те настояват системата за електронно таксуване да влезе в сила в най-кратки срокове и да започне да им се изплащат полагащите се по договор разходи за километър пробег.