„Ще изпълним меморандума за сградата на Дружеството на пловдивските художници”, обяви кметът Иван Тотев по време на сесията на Общинския съвет днес. Той не внесе яснота какво точно означава това, а само, че на следващото заседание местният парламент ще разгледа казуса. 

Новият арт салон на ул. „Гладстон” 32, който ще носи името „2019”, се превърна в причина за огромен конфликт между Дружеството на пловдивските художници и Тотев. Със специално подписан меморандум, гласуван и в Общински съвет, местната власт пое обещание да предостави новопостроената сграда на ДПХ безвъзмездно. Два-три месеца преди откриването обаче кметът започна да обяснява в публичното пространство, че стопанин на арт салона ще бъде Градска художествена галерия. Дори внесе предложение за корекция в бюджета, за да може да увеличи с 5 човека щетните служители на ГХГ.  Тези бройки са предвидени за новите галерии „2019” и „Капана”, пише в предложението, което бе одобрено от общинските съветници. 

Конфликтът между художниците и Тотев стигна и до министъра на културата Боил Банов и председателя на комисията по култура и медии в Народното събрание Вежди Рашидов. И двамата заявиха, че подкрепят гилдията и галерията трябва да бъде тяхна. 

Притеснени от предложението, от Дружеството изпратиха писмо до Общинския съвет, но то не бе прочетено в началото на сесията. В него художниците обясниха проблема със сградата и призоваха местния парламент за подкрепа. 

По време на сесията беше внесено предложение съветниците да изслушат председателя на ДПХ Снежана Фурнаджиева, но с 19 гласа „против” то бе отхвърлено. 

В същото време залата бе пълна с артисти, които издигнаха плакати в знак на протест: „Спрете геноцида над Дружеството на пловдивските художници”, „Изхвърлят на улицата международните ни изложби”, „ГЕРБ ще удържи ли думата си”, „Ударихте дъното – отиваме на съд”, „Долу ръцете от нашия дом! Без сграда ДПХ загива”. 

Тепърва предстои развръзката за съдбата на сградата на ул. „Гладстон” 32.  А председателят на ДПХ Снежана Фурнаджиева не скри разочарованието и гнева си след гласуването: „Вие всички много добре видяхте това, което се случи – това голо обещание, което даде Тотев, че ще изпълнят меморандума. Всъщност няма да е така. Фактът, че ГЕРБ гласува „против” въобще да направя изказване ми говори, че натам отиват нещата. Това, което искахме да кажем на общинските съветници, е, че отпадат най-важните ни изложби, едната – международна. Испанска изложба, договорена с посланика им у нас, с институт Сервантес и с кметството на испанския град Кордоба. Всички те щяха да дойдат тук официално. Преди това идваха, разгледаха залата, защото тази изложба се готви две години. Представиха изложбата пред фондация „Пловдив 2019”, но проектът им не бе одобрен. Обявиха, че събитието ще мине под знака на Европейска столица на културата. Сега тази изложба остава на улицата. 

Втората изложба се финансира от самата община – „100х100 пловдивчани”, също няма да се случи.  Думите на кмета „ние ще си изпълним меморандума” ми звучат несериозно. Фактите говорят друго – изхвърлят нашите изложби, откриват галерията с изложба от Велико Търново и вкарват на мястото на нашите събития немска изложба на „Пловдив 2019”, утвърдена в последния момент. Настаняват се в чуждо гнездо с изложба инсталации, които ще се коват по стените с пирони. И без да са ни питали ни изхвърлят. 

В меморандума пише, че тази сграда ще ни бъде предоставена безвъзмездно. Предишната галерия е построена за нас, защото ни е взета сградата, където днес се помещава Радио Пловдив. Тогава държавата ни компенсира, построявайки старата галерия. 

Изложбите ни са изхвърлени на улицата, защото ми обявиха, че до декември графикът е запълнен и няма как да се проведат планираните от нас събития. Зам.-кметът Александър Държиков много добре знаеше за нашите изложби, но от фондацията са се наложили. 

Ние подготвихме заданието, отидохме заедно с кмета Иван Тотев при министър Боил Банов и така бяха отпуснати парите. После станахме ненужни.”