
Представител на "Кепитъл Холдинг Груп" излезе с позиция след интервю на служебния министър на културата проф. Велислав Минеков. В неделя той бе гост в предаването "На фокус с Лора Крумова", където той коментира заплахи, отправяни спрямо него във връзка със събарянето на складове в Тютюневия град. Професорът няколко пъти съобщи пред медиите, че е бил заплашван. този път обаче бе доста по-конкретен и заяви, че заплахата е публикувана в сайт на почетния консул на Молдова Веселин Чипев.
"Когато се разбра, че тръгвам за Пловдив, изведнъж посред нощ багерът е прекъснал работа”, разказа още служебният културен министър. По думите му заплахата е дошла по линия на собственици, които са “изненадани” от неговото поведение. “Свикнали са, че всичко е тяхно”, заяви проф. Минеков. “В заплахата, която е била публикувана, е изказано съжаление, че не съм бил гръмнат на място в Пловдив. Тя е публикувана на сайта на собственика на срутената сграда, който е почетен консул на Молдова. Ще искам обяснение от моя колега в Молдова, каква е ролята му като почетен консул на Молдова и каква е ролята му като такъв у нас”, каза още Минеков.
Ето и позицията на представителя на "Кепитъл Холдинг груп", собственик на собърения вече склад на бул. "Христо Ботев" 57 , в който основен акционер е Веселин Чипев.
Обръщаме се към Вас във връзка с участието на министър Минеков в публицистичното предаване "На Фокус с Лора Крумова" no NOVA от 25 септември 2022 г.:
По повод обидните квалификации, откровените неистини и манипулативното жонглиране с нормативни актове и имена на институции с г-н Минеков ще се видим в съда и затова днес няма да се занимаваме с тяхното оборване.
Ще отбележим само няколко факта.
Първо - г-н Чипев има само един единствен сайт - на Почетното консулство на Република Молдова в България, където не фигурира никаква информация, свързана с темата.
Второ - „смъртоносната заплаха“, която от две седмици кара г-н Минеков да се изживява като мъченик в борбата със злите сили, е текст под снимка в публикация на „Банкеръ“. Тя е озаглавена „Министерството на културата е вредно за живота на Тютюневия град “ и е поместена в сайта на „Банкеръ“ на 8 септември в 1.08 минути. Както много добре е известно, „Банкеръ“ съществува от 30 години и винаги е бил столична медия.
Трето - как публикацията на „Банкеръ“ може да служи като заплаха за убийство, след като използваният пример е какво би се случило в САЩ (държава с доказано върховенство на закона, свързан с частната собственост) с човек, който незаконно нахлува в чужда собственост - през нощта, без полицейски служители или представители на прокуратурата, без съдебна заповед и без разрешение на собствениците (отново цитираме):
„... По никое време през нощта той (министър Минеков - бел. авт.) скъса "едни" предупредителни ленти и нахлу в чужд имот - без да поиска разрешение от собствениците му, без да разполага със "съответния " съдебен акт и без да е придружен от дежурни полицаи и дежурен прокурор. Всички тези "реквизити" в случая - заедно или по отделно - са абсолютно задължителни, защото ако някой от тях липсва, служебният министър със сигурност ще бъде осъден за самоуправство.
Черният хумор настрана. Ако действието се развиваше в САЩ, той като нищо щеше да бъде застрелян в условията на неизбежна самоотбрана и нахлуване в чужда собственост без разрешение. Както обаче гласи едно от най-дежурните български оправдания - тука е така! Тоест - всеки има право да прави каквото му хрумне, стига да е на власт дори и за девет седмици и половина. На снимката - в качеството си на длъжностно лице, министър Минеков нахлува в чужд имот без разрешение, без съдебна заповед и без да е придружен от представители на МВР и дежурен прокурор. При това - в извънработно време и без собствениците на имота да имат дори смътна представа какво се случва зад гърбовете им. “
Четвърто - и в интервюто пред „Биволъ“, и в ефира на „Нова телевизия“ министър Минеков неколкократно акцентира как е сезирал органите на МВР и прокуратурата за „смъртоносната заплаха“. Ако това е вярно и заплахата е реална, призоваваме министъра да огласи публично резултатите от направените проверки, защото в противен случай „влиза“ в съдържанието на двете алинеи на чл. 286 от Наказателния кодекс:
- Който пред надлежен орган на властта набеди някого в престъпление, като знае, че е невинен, или представи неистински доказателства срещу него, се наказва за набедяване с лишаване от свобода от една до шест години и с обществено порицание.
- Ако набеденият бъде привлечен към наказателна отговорност, наказанието е лишаване от свобода от една до десет години.
Още от категорията

42-годишен мъж е загиналият след взрива в завод "Арсенал", починал е в линейката

Овладяха пожара в Айтос
