Петък е денят, в който ставата най-много катастрофи в Пловдив и областта, а най-голям брой  пътно-транспортни произшествия стават през пролетта и есента. Тези данни бяха разкрити на първата среща за годината на  Областна комисия по безопасност на движението по пътищата на територията на област Пловдив.  

Участие в дискусията взеха директорът на ОД МВР Атанас Илков, областният управител Здравко Димитров,  Алекси Кесяков - секретар на Държавно обществената комисия по безопасност на движението, полицейски шефове, кметове, зам.-кметове и експерти.

Областният управител Здравко Димитров откри заседанието, като изтъкна вредата, която нанасят пътно-транспортните произшествия и пътният травматизъм на икономиката и заяви, че този форум има за цел да запознае участниците с определените мерки, които ще доведат до намаляване на пътно-транспортните произшествия в областта.

Главен комисар Илков и инспектор Гергинов представиха актуална информация за пътната обстановка и пътната безопасност в общините на територията на област Пловдив.

В анализа не беше пренебрегнат факта, че все още област Пловдив е на първо място в страната по тежки пътно-транспорти произшествия, но тенденцията е към намаляването им през 2017 година, в сравнение с 2016г.

Според анализа, най-наситени с ПТП са пролетните и есенните месеци, а петък е критичният ден, в който се случват най-много инциденти. На първо място сред причините за катастрофи са високата скорост, следвана от отнемането на предимство. Пътищата, които са „първенци“ в черната статистика са Автомагистрала Тракия и пътя Пловдив-Смолян.

Инспектор Гиргинов изтъкна, че въпреки усилията, които институциите полагат, институциите все още са длъжници на обществото и, за да се намалят жертвите по пътищата е необходимо да се предприемат решителни действия. Основните мерки, които биха довели до ограничаване на пътно-транспортните произшествия, са засилен контрол, особено в малките населени места, подновяване на вертикалната и хоризонтална маркировка и ограничаване на скоростна на местата с концентрация на ПТП, обезопасяване на пешеходните пътеки, изграждането на кръгови кръстовища там, където това е необходимо и поставянето на камери.