На 151-ата годишнина от гибелта на Васил Левски родният му град Карлово почете подвига на Апостола. Сред инициативите беше и ученическият спектакъл "Моят Левски", който показва как младите хора вървят по пътя на Дякона в съвременния свят, съобщава БНТ.
В памет на Апостола учениците от СУ "Васил Левски" представиха спектакъл, който показва как младите да вървят по пътя на Левски в съвременния свят. Много хора от цялата страна и тази година дойдоха пред паметника на Левски в родния му град, за да се поклонят пред героичния подвиг и саможертва на националния герой.
"Левски е една много свята личност за България."
"Всеки в сърцето си трябва да носи Левски, България, Родината, Отечеството, мъдростта. Какъвто е бил Левски трябва да бъде всеки един".
"Един човек който е оставил семейство и всичко, в името на свободата, дали тези ценности може да ги запазим и да ги поддържаме и занапред?"
Според директорката на музея "Васил Левски" в Карлово проявите, посветени на гибелта на Левски, трябва да се отбелязват до 18-ти февруари, защото това е коректната дата според документите
"Кога се е установила тази традиция за 19-ти е трудно да се каже. Да поставим началото по документи. В много селища от години 18-и е датата, на която се прекланяме пред подвига на Васил Левски и смятам, че в Карлово датата би следвало да бъде 18 февруари", коментира Дора Чаушева.
А родственикът на Левски Стефан Караиванов напомни, че трябва да се сложи край и на споровете кога е роден Апостола - през 1837 или 1840 година.
"Говорим за турски данъчни архиви, защото да - за мъжка рожба се е плащало и логично във времето са криели, когато се роди мъжко дете по-дълго време.
Проявите в родния град на Апостола продължават и утре с възпоменателен митинг пред паметника му.
Още от категорията
86 пожара са избухнали в страната