Държавната оръжейна търговска компания "Кинтекс" по необясними причини не си е потърсила неустойките от три фирми, които са провалили с некачествена продукция договори в чужбина. Това се оказа причината ДАНС и Специализираната прокуратура да нахлуят и обискират офисите на фирмата след сигнал от Агенцията за държавна финансова инспекция за безстопанственост.
По думите на заместник главния прокурор Иван Гешев в акта на финансовите инспектори, който бил изпратен до обвинението, е било записано, че "Кинтекс" е платил неустойки на правителството на Индия за забавянето на оръжейна доставка и за производството на некачествена продукция, която била върната. След това обаче държавният оръжеен търговец пропуснал да предяви претенции към три неизрядни фирми.
Гешев не назова имената на компаниите - доставчици на "Кинтекс", но според осведомени сред тях са ВМЗ и "Емко".
Гешев обяви, че обект на разследването не е сегашното, а предишните ръководства през последните 2-3 години, като не пожела да съобщи конкретни лица. Той обаче допълни, че освен за безстопанственост директорите на държавния оръжеен търговец ще бъдат разследвани и за престъпен сговор. Ако бъдат доказани, наказанията за тези престъпления са затвор от 6 до 10 години.
"Съвсем случайно няколко от българските фирми некачествено изпълняват поръчките си и една от държавите, да кажем Индия, им начислява неустойки, които се плащат от "Кинтекс", която не предприема нищо, за да възстанови тази щета, като си потърси парите. Става въпрос за милиони, една голяма положителна полза за оръжейните производители при ниско качество и неизпълнен срок", каза Гешев, като отбеляза, че става въпрос за всякакъв тип оръжие.
Той не пожела да съобщи дали и кога някой ще бъде привлечен към наказателна отговорност, защото тепърва ще правят анализ на иззетите документи.
Освен в "Кинтекс", спецпрокуратурата проведе акция и в Захарния комбинат в Пловдив. Акцията там е по делото срещу семейство Арабаджиеви, каза Иван Гешев.
Зам.-главният прокурор изрази увереност, че Арабаджиеви ще бъдат екстрадирани от Испания, но не се ангажира с конкретна дата. От Испания се очакват още веществени доказателства, сред които 50-60 000 евро („джобни пари”) и 26 телефона („там са били като телефонна централа”). Останалата част от брифинга на Гешев се превърна в диспут между него и някои от присъстващите журналисти на тема „Сложните отношения между политиката и правораздаването”.
Зам.-главният прокурор сподели, че вече не се вълнува от екстрадирането на банкера Цветан Василев, защото разбрал, че юридическите възможности са изчерпани и са останали само политическите и финансовите.
„Част от политическата система, част от хората, които са извън парламента и нямат шанс скоро да влязат в него, се опитват да специализираните структури, които правят нещо, което никой не е правил до момента”, възнегодува Иван Гешев. Той нарече „кални” нещата около скандалите с апартаментите на властта и отказа да ги коментира в подробности.
Още от категорията
Решено: Сарафов остава главен прокурор за още 6 месеца