Електронното пациентско досие все още е достъпно само за хора, които имат електронен подпис, но в бъдеще в него ще се влиза и с облачен подпис, а след това с електронна лична карта. Това съобщи Борис Костадинов, директор на дирекция в дружеството "Информационно обслужване", при представянето на мобилно приложение за достъп до това досие. То дава възможност за проверка на данните за направени прегледи, назначени изследвания, отпуснати лекарства, поставени ваксини, въведени от лекари и фармацевти в националната здравно-информационна система.
Ако човек отиде при лекар, който не работи със Здравната каса, ще може да му предостави достъп до досието си и да поиска въвеждане на информацията от направения преглед, обясни здравният министър д-р Асен Меджидиев, който присъства на представянето на мобилното приложение. От Българския лекарски съюз предложиха в досието да се вписват и купуваните от аптека хранителни добавки.
Прегледи, направления, ваксини, рецепти и резултати от изследвания са основните модули в електронното пациентско досие, което освен в уеб версия, вече е достъпно и чрез мобилно приложение на вашия телефон. Но ако имаме електронен подпис. Идеята на това досие е да ни осигури контрол върху данните, въвеждани от лекари и фармацевти, обясни Борис Костадинов от „Информационно обслужване“.
Лекарите, работещи със Здравната каса, са задължени да въвеждат информацията за проведените дейности, иначе няма да получат заплащане от обществения фонд, обясни здравният министър д-р Асен Меджидиев. Същият ангажимент имат фармацевтите, които отпускат предписаните лекарства. Все още се работи по възможността за въвеждане на по-старите данни от медицинското досие на хората. Предвижда се и нова опция, която да дава достъп на човек до досието на детето му или до това на възрастните му родители.
Още от категорията
Блок в Хасково е пред пропадане заради изкоп в съседство