Европейско финансиране и програми – това е цел на всяка администрация, било то на държавно или местно ниво.  Въпреки че смятаме, че тези пари са „даром“ от богатите от Запад, всъщност това са пари на всички данъкоплатци – в България, Германия, Франция…

Как се отнасяме обаче с тези пари? Най-голямото финансиране, което бе усвоено под тепетата в последното десетилетие, е по т.нар. Транспортен проект. Въпреки че се усвоиха десетки милиони, все още не всички компоненти по него работят. Велоалеите и умните светофари са факт, но две други направления все още не могат да заработят, както трябва.

Това са електроните табла и автоматизираната система за продажба на билети. От Община Пловдив дадоха поредния краен срок всичко да бъде въведено в експлоатация. След април 2016-а, последва юни 2017-а, сега чакаме септември 2018-а.

Докато чакаме поредния краен срок,  машини за продажба на електронни карти и билети бяха разхвърляни из целия град. До този момент обаче през  тях не е издадени нито един електронен билет. Да, вероятно, въвеждането на системата е изключително трудоемко и досега не е въведена в нито един град – чакат се решения на НАП и министерството,  които да дадат зелена светлина.

Какво се прави обаче с техниката, която бе закупена с милионите от Европа? Съдейки по този автомат на бул. „Руски“, той просто е изхвърлен като ненужна вещ от строителите на булеварда. Въпреки че е чисто нов, той вече изглежда амортизиран, а дали ще може и да работи, когато системата бъде пусната най-после? Наистина не изглежда особено трудно, този автомат да бъде прибран, докато трае ремонта.  Това се отнася и за другите машини, които вече са надраскани, с изпочупени елементи и най-различни щети.

Защото наистина ще бъде нелепо новата техника да е заминала, още преди да е заработила.  Тогава обаче няма да я плащат данъкоплатците на Германия и Франция, а от тези, които си плащат налозите под тепетата.