
След дни на тревога и несигурност, добри новини за 14-годишния Румен от Карлово – тийнейджърът, който пострада тежко при инцидент с електрическа тротинетка, е изписан от УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив, предаде GlasNews.bg.
Припомняме, че момчето получи тежка черепно-мозъчна травма, след като падна по време на управление на електрическа тротинетка, и за известно време бе с опасност за живота.
По данни от очевидци, Румен се е движил с висока скорост по улица „Водопад“ в Карлово, без да носи предпазна каска. При загуба на контрол над превозното средство той е паднал и е ударил силно главата си. Последвалата травма наложи спешно настаняване в пловдивската болница, където лекари се бориха за живота му.
„Състоянието му в момента е стабилно. Румен се движи, комуникира, приема необходимите медикаменти. Лекарите препоръчаха месец покой и редовни контролни прегледи. Надяваме се скоро отново да бъде сред съучениците си напълно възстановен“, заяви Стефан Филчев, директор на Професионална гимназия по железопътен транспорт „Христо Смирненски“ в Карлово, където момчето учи.
Съучениците и преподавателите на Румен преживяха случилото се силно емоционално. В дните след инцидента те се събраха в храма „Свети Николай“ в града, за да се помолят за неговото възстановяване. Този жест на съпричастност докосна не само семейството му, но и цялата общност.
Инцидентът предизвика и сериозен обществен отзвук. В отговор на него кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов въведе важни ограничения. Със заповед той забрани движението на индивидуални електрически превозни средства (тротинетки и скутери), както и на такива, задвижвани чрез бутане с крак, по тротоарите и пешеходните зони на града – включително улиците „Водопад“ и „Гурко“, площадите „20-ти юли“ и „Васил Левски“, както и Общинския пазар. Забранява се и движението на велосипеди в тези зони, освен там, където има изрично обозначени велосипедни алеи.
Мерките са част от усилията на общината да гарантира по-голяма безопасност за пешеходците и уязвимите участници в движението. Макар да предизвикаха известни спорове сред жителите на града, ограниченията са сигнал, че използването на алтернативни превозни средства изисква отговорност и внимание – особено когато се касае за деца и младежи.
Случаят с Румен не е изолиран. В цялата страна зачестяват инцидентите с електрически тротинетки, особено сред непълнолетни, които често ги управляват без каска, на висока скорост и на неподходящи места. Надеждата сега е, че Румен ще се възстанови напълно и ще може да се върне към нормалния си живот. Нека неговата история бъде повод за размисъл и отговорно поведение – не само сред децата, но и сред възрастните, които трябва да бъдат техен пример и гарант за сигурност.
Още от категорията

Жълт код за силен вятър в Пловдив! През деня - предимно слънчево и с температури до 20 градуса

Създават фондация в името на загиналата Сияна
