Измама в интернет - мними търговци предлагат сертификати за ваксинация. Твърдят, че имат доверен лекар, който може да издаде документа срещу заплащане без да постави ваксина. Лекари сигнализират, че много неимунизирани се обръщат директно към тях с искане да получат сертификат без да им бъде поставена ваксина, съобщава БНТ.

Наш екип намери обява в социалните мрежи, която предлага всякакъв вид документи. Свързахме се с мъж, който ни увери, че може да ни даде сертификат без реална ваксинация. Той поиска по 340 лева за брой документи  като преди това искат 200 лева капаро. Той твърди, че сертификатите се издават от лекари в София, като се изпращат след това по куриер, като следва взимането му се доплаща сумата.

Търговецът казва, в документа ще бъде вписано, че са ваксинирани с "Пфайзер", като първата ваксина е била преди определен период, а втората преди седмица. След изпращането на капарото – мъжът станал неоткриваем, а сертификат – така и не бе изпратен.

"Ако обаче съвсем обикновен човек като мен и като вас предлага издаване на фалшиви сертификати в този случай ще бъде класически пример за измама, която там наказанието е до 6 години лишаване от свобода", обяснява адвокат Силвия Петкова.

От здравното министерство предпочетоха да не застават пред камерата ни, а ни отговориха писмено, че няма постъпили подобни сигнали.

Лекари обаче разказват за тревожна тенденция - неваксинирани хора търсят сертификат директно от тях.

"Към нас се обърнаха и такива с висок социален статус и с много добро образование и това вече е изключително тревожен факт. Налагало им се често да пътуват и искали сертификат, за да не си плащат за PCR. Ирационално нелогично обяснение, аз не го приемам. При нас такава практика няма. Ние ги отпращаме, но дали при другите колеги е така?, казва д-р Елиза Георгиева - управител на МБАЛ "Св. Панталеймон".

В социалните мрежи открито се търсят контакти с лекари, склонни да заобиколят правилата.

"Ако ние си потърсим сами сертификат срещу някакво заплащане от лекар, тогава ние ще се подбудители на самия лекар към извършване на длъжностно престъпление. Тогава е възможно да се получи наказание от 3 до 10 години лишаване от свобода в по-тежките случаи", казва адвокат Силвия Петкова.

Според лекари фиктивната имунизация е рискова за здравето на този, който си е поръчал сертификата. Опасна е и за системата, в която може да влязат заразени, но фигуриращи като ваксинирани по документи.