Без инциденти започна изборният ден в страната, информира МВР. В София и в страната до момента не са подавани сигнали за изборни нарушения. Не са регистрирани нарушения в избирателните секции.
Гласуването в 17-те общини на Пловдивска област за избор на президент и вицепрезидент на България започна без проблеми, всички секционни комисии (СИК) са отворени. Това каза за БТА говорителят на 17-а РИК Иван Кърчев. Той уточни, че в някои от комисиите не са се явили отделни членове, което по думите му обаче не пречи на комисиите да започнат работа, тъй като имат необходимия кворум по закон. На балотажа в Пловдивска област с право на глас са 304 218 души, които са с 848 повече в сравнение с първия тур, и това са младежите, навършили 18 години в седмицата между двата тура, добави Кърчев.
В Пазарджишка област изборният ден е започнал нормално, съобщиха от Районната избирателна комисия. Право на глас във втория тур на изборите за президент и вицепрезидент имат 248 262 избиратели. В 12 общини в областта са разкрити 365 избирателните секции. В 15 секции на територията на областта ще има възможност за машинно гласуване. Разкрити са десет секции в лечебни заведения, домове за стари хора, специализирани институции за социални услуги и места за лишаване от свобода. В първия тур на изборите за държавен глава в Пазарджишка област гласуваха 137 167 избиратели или 55,20 на сто от имащите правото на вот.
Изборният ден във Варна започна нормално. 410 000 души във Варненска област, от които 298 770 жители на морската столица, имат право на глас на балотажа за президентския вот. Разкритите секции са 637, в община Варна броят им е 401, заяви за Дарик председателят на РИК Велин Жеков. Временни изборни секции ще има в затвора, следствения арест, болниците „Св. Анна", „Св. Марина", Военноморска болница, АГ болница, както и в МБАЛ „Царица Йоанна" в Община Провадия. Отпечатаните бюлетини за балотажа за Варненска област са 451 000, а в 19 секции ще може да се гласува машинно.
Изборният ден в област Бургас стартира нормално. На отделни места, както и в първия тур, не са се явили членове на секционни избирателни комисии, но те веднага се подменят с нови. Това научи репортер на БТА от Районната избирателна комисия. В областта 370 160 души имат право да избират президент. Секциите са 736. Три от тях са подвижни и ще са в общините Бургас, Поморие и Карнобат. В 14 секции ще има възможност и за машинно гласуване - те са в Бургас, Айтос и Карнобат.
Изборният ден в област Русе започна нормално, като до момента не са постъпвали сигнали за нарушения или неотворени секции, чийто общ брой е 337. Това съобщи председателят на Районната избирателна комисия (РИК) в Русе Мирослава Маркова. Седем от местата за гласуване са допълнителнo разкрити - пет в Русе и две в Бяла, а четири са подвижните секции за хора с физически увреждания - две в община Русе и по една в Бяла и в Иваново. В 20 секции в областта избирателите, при желание, ще могат да гласуват машинно. От тях 16 са в Русе, а по две има в Бяла и във Ветово. Маркова обясни, че до момента са извършени общо четири смени на членове на секционни избирателни комисии, но това не е попречило на началото на изборния ден. Общият брой на избирателите в областта e 215 901 души, като за община Русе те са 152 533.
Изборният ден в Благоевград започна в спокойна обстановка, съобщи пресцентърът на Областната дирекция (ОД) на МВР - Благоевград. Охраната на изборните помещения през изминалата нощ протече нормално, се посочва в съобщението. Към 7.00 часа днес секционните помещения и съдържащите се в тях материали са предадени на Районната избирателна комисия (РИК) и секционните избирателни комисии (СИК). До този момент няма данни за прояви, които биха застрашили нормалното произвеждане на изборите за президент.
В областта изборният ден е започнал, в 30-а избирателна секция във Видин не се е явил председателят й, съобщи за БТА Павел Петков - председател на Районната избирателна комисия. Той ще бъде заменен, секционната избирателна комисия не е прекъсвала работата си от началото на изборния ден. На територията на област Видин са разкрити 261 избирателни секции в 11-те общини от региона. От тях 19 ще бъдат подвижни, а машинно гласуване ще има в 14 избирателни секции, в три от общините на областта. Избирателите, които гласуват в тези секции, ще могат да избират как да упражнят правото си на глас - с бюлетина или машинно.
В Плевен изборите започнаха нормално. С право на глас според избирателните списъци са 250 472 гласоподаватели, от тях почти 2600 млади хора за първи път имат възможност да избират президент. Това съобщи председателят на Районната избирателна комисия (РИК) Ярослав Димитров. За упражняването на вота са създадени 392 секции. От тях 10 са подвижни, пет са в здравни заведения в Плевен, Червен бряг и Левски, а по една има в двата затвора - в Плевен и Белене. Най-много избиратели има в Плевенската община - 123 895, а най-малко в община Пордим - 5184. В 15 секции избирателите ще имат възможност да избират как да гласуват - по традиционния начин или машинно.
Изборният ден в Кюстендил започна. На територията на областта са разкрити 283 секции, съобщи председателят на Районната избирателна комисия (РИК) в Кюстендил Красимир Петров. Над 135 000 избиратели от Кюстендилска област имат право на глас в днешния балотаж за президент и вицепрезидент. Най-много са избирателите в община Кюстендил - около 67 000. Близо 400 са избирателите в най-малката община в България - Трекляно. Машинно гласуване ще има в 15 секции в областта, 11 от тях са в Кюстендил и по две в Дупница и в Бобошево.
TrafficNews.bg