Загиналият алпнинист Иван Томов ще остане завинаги в подножието на хималайския връх Лхотце. Той ще бъде погребан в скален процеп под осемхилядника, който покори без кислород. Това заявиха от русенското туристическо дружество "Приста", в което е членувал 34-годишният алпинист.
Въпреки че през последните години Иван живее в Лондон, той не е прекъсвал контактите си с колегите си в Русе. Мечтата на Томов била да изкачи всички 14 осемхилядника в света без кислород, разказват приятелите му от "Приста". Прави го три пъти, но слизането от връх Лхотце се оказва фатално.
"Той искаше да се изкачва по най-честния начин, а най-честният начин е без да ти помагат, без кислород - да кажем така, от хората, които се занимават с алпинизъм знаят, е вид допинг", разказа пред БНТ неговият приятел Теодор Кисимов.
Тялото на Иван Томов ще остане в Хималаите не само защото няма как да се организира спускането му от 7800 метра височина, но и защото такова е желанието на баща му, а и вероятно на самия Иван. Такава е традицията, прави се и в други подобни случай, казват приятелите му. В негова памет те ще заседят бял дъб и ще го нарекат Дървото на Иван.
"Дъбът е "благун", най-големият, тия големите дъбове, които растат самотни в полето. Мисля, че това му отива. Иван наистина се извиси много над всички нас като постижения", поясни председателят на туристическо дружество "Приста" Сашо Попов.
Томов беше близък приятел с една от легендите на алпинизма у нас - Боян Петров. През 2014 година двамата изкачват заедно 12-ия по височина връх в света - връх Броуд Пик (8047 м). По ирония на съдбата единственият българин, превзел 10 осемхилядника, изчезна точно преди 1 година на връщане от Шиша Пангма.
С гибелта си Иван стана част от другите 18 български алпинисти, останали завинаги във висините на мечтите си през последните 35 г. От 1984-а насам, освен Иван Томов и Боян Петров, загинаха още Христо Проданов, Христо Станчев, София Фотева, Илиян Маринов, Христо Христов, Мариана Масларова, Иван Ненков-Гаджото, Филип Жазмати-Фил, Тихомир Стоянов, Петър Унжиев, Николай Проев, Георги Костов, Иван Масларов-Байно, Иван Тодоров, Калина Дамянова, както и още двама клатерачи, чиито имена останаха неизвестни.