На 4 и 5 ноември 2016 година Медицински университет – Пловдив организира за четвърта поредна година специализиран „Анатомичен хирургически курс за отворени и артроскопски методи при рамо и коляно”. Курсът се превръща в традиция като Медицински университет – Пловдив е домакин и съорганизатор на събитието заедно с българо-италианската Фондация „Черноморско-Средиземноморска Медицинска Академия”. Фондацията е учредена от повече от тридесет български и италиански лекари и от 4 години работи в областта на научно-изследователската и образователна дейност в сферата на медицината и в полза на пациенти с ограничени финансови възможности.
Курсът е насочен към младите лекари – специализанти по ортопедия и тази година акцентът е поставен върху хирургичната процедура артроскопия. Прилагането на тази популярна неинвазивна технология изисква сложни технически средства и най-вече голям професионален опит. За успешното провеждане на практическите артроскопски процедури проф. Роза разчита на помощта на италиански и български организации по артроскопия /SIA и БААСТ/, както и на известни колеги артроскописти: д-р Паоло Адраванти, д-р Франческо Франчески, проф. Аспарухов, проф. Йотов и др.
В обучението участват 26 лектори и модератори от Италия и България. МУ – Пловдив е представен от проф. д-р Мариана Мурджева от катедрата „Микробиология и имунология“, анатомите проф. д-р Стефан Сивков, доц. д-р Слави Делчев, главен асистент д-р Стоян Новаков, от проф. д-р Владимир Ставрев и асистент д-р Станислав Карамитев от катедра „Ортопедия и травматология“, както и д-р Марин Балтов от секцията по съдебна медицина. В курса са включени представители и на Медицински университет – Варна, Медицински университет – Плевен, УМБАЛСМ „Пирогов“, УМБАЛ „Св. Ана“ – Варна, УМБАЛ „Еврохоспитал“, както и президента на БОТА и представител на Българската военномедицинска академия - проф. д-р Андрей Йотов.
Лекциите се провеждат в VI-та аудитория на Аудиторния комплекс на МУ – Пловдив, а практическото обучение – в катедра “Анатомия, хистология и ембриология“. Обучението тази година включва двустранна телекомуникационна връзка за практическа демонстрация с операционната зала във ВМА – София и МУ – Варна.
Организирането на съвместен курс между МУ-Пловдив и Фондация „Черноморско-Средиземноморска Медицинска Академия” за четвърта поредна година е неоспоримо доказателство за успешно сътрудничество и една дългогодишна традиция, която обединява опита и познанията на български и италиански академични преподаватели в областта на ортопедията, анатомията и хирургията, както и по отношение на новите технологии като артроскопията.
TrafficNews.bg
Още от категорията
В Ловешко протестират утре на пътя София – Варна заради продължаващите пети ден проблеми с тока