Броят на реално заразените от коронавирус на дневна база е много по-голям от официалните данни, коментира математикът от БАН Огнян Кунчев.
„Около 3500 са случаите на ден. Но това са тези, които демонстрират симптоми. Трябва да ги умножите по 4, за да видите колко се заразяват реално. Най-малко 10-12 хил. се заразяват на ден. Това е много коварно. Тези хора не знаят, че са болни и разпространяват”, коментира математикът.
Според него при въвеждането на мерките са необходими 15-20 дни, за да се стабилизира ситуацията.
„Мерките вече трябва да бъдат доста драстични”, смята Кунчев. „Времето на зелените сертификати беше дотук, трябват доста по-сериозни ограничителни мерки, за да може до края на месеца да издържи здравната система”, смята Кунчев.
Според инфекциониста в COVID отделението в Инфекциозна болница д-р Трифон Вълков няма разлика в клиничното протичане на Делта варианта и предшестващите го щамове. Няма разлика и в тежестта на симптомите.
"Делта вариантът е обаче два пъти по-заразен от тях. Поради тази причина се увеличава и броят на новозаразените. Не мисля, че проблемът е в претоварената система. Да тя определено е претоварена. В цялата страна в COVID отделенията работят хора, които са на ръба на силите си. Персоналът в тях беше откъснат от основните си задължения в други отделения и беше пренасочен към коронавирусните отделения. По-скоро проблемът е във факта, че отделни групи от лекари, сестри и санитари са съсредоточени в грижите за нарастващ брой болни”, заяви той пред Нова телевизия.
По думите му, когато един лекар и една сестра трябва да се грижат за 40-50 болни в отделението, тогава се получава претоварване на самите хора.
„В такива случаи се покачва и процентът на грешките”, посочи Вълков.
Според него въвеждането на COVID сертификати е добър вариант за справяне с пандемията. „Мисля обаче, че по отношение на ваксинацията, за получаване на такъв документ, изпуснахме своя шанс. Това вече трябваше да е факт”.