Иманярите, които нямат особен успех в намирането на антики, са се пренасочили към златодобива. Те използвали техниката, която си купили за търсенето на старо имане, за да “просвирват” реките и районите, където предполагат, че може да има златни залежи, съобщава „Монитор”.Най-много търсачи на лесни пари се забелязвали в село Лесичово до Пазарджик, твърдят хората от форумите за златотърсачите любители, които се възмущават на намесата на иманярите в тяхното хоби. Хората с металодетектори били привлечени в селото от легенда, която се разказвала от десетилетия. 

Според нея през 40-те години на миналия век старец открил огромна буца самородно злато. Това станало близо до река Тополница. На един от черните пътища над селото каруцата пропаднала с едното колело. Когато дядото слязъл, за да види какво е станало, намерил имането. Заради големите залежи на кварц там се смята, че има и злато. Според професионалистите то се намирало там, където притоците на реката са минавали през скали и са си правили пролом.

“Идваха хора от Северна България с булдозер. Раз­копаха всичко. Показвали са ми шишенца със самородно злато, повечето е от люспи, но имаше и по-големи парченца вътре”, разказва възмутен любител на златодобива. Според него иманярите търсели някакъв вид минерали, за които твърдели, че са по-скъпи дори от златото.

На слънчева светлина те имали силен жълт отблясък. Реките около София също не били пожалени от иманярите. Обилните валежи през есента предизвикали слухове за златна треска. Оказва се, че придошлите води помагали на златотърсачите да намират по-лесно ценния метал. Според стари карти и легенди, останали от Римско време, в реките на Витоша има златни находища.

“Бурната вода разрушава по-бързо и по-лесно скалите. По-реално е след силна вода да намериш малко повече злато по цепки, по скалички, по наноси”, обясняват златотърсачи.

TrafficNews.bg