Само монаси участват в традиционното литийното шествие с чудотворната икона на Света Богородица от Бачковския манастир. Това е най-старият църковен ритуал у нас, който води началото си отпреди 400 години. Винаги на втория ден от Великден копие на чудотворната икона се изнася от манастира и на ръце се носи до местността Клувията, където през 17 век е открита от две овчарчета.
Вярва се, че на втория ден от Великден силата на чудотворната икона е най-голяма. Богомолците изминават 4-километровото разстояние пеша и се надпреварват да участват в носенето на изображението, тъй като смятат, че така ще се прогонят болестите и проблемите си. Тази година малцина бяха тези, които се включиха в шествието.
Заради призивите на Църквата богомолците си останаха вкъщи.
Тази година няма да се раздават яйца и козунаци на миряните. Пред наш репортер монасите споделиха, че никога не са виждали манастира толкова празен на този ден.
"Ще се молим за лекарите, ще се молим за полицаите и всички, които работят на пътя линия в борбата с тази коварна болест", каза игуменът на Бачковския манастир епископ Сионий.
.jpg)









Акценти
Виж всички
Възстановяват от утре движението по „Брезовско шосе"
Напусна ни поетът Иван Ройдов
МТС придобива активи на територията на летище Пловдив