Община Пловдив готви важни промени в Наредбата, по която се финансират събитията от Културния календар на града.  Причината е, че от 28 октомври 2017 г. в България е в сила Законът за държавните помощи, съобщава PlovdivTime

Той разпорежда, че когато се харчат публични финанси, не следва да се дават нерегламентирани държавни помощи. Казано на по-достъпен език - общината не може да подпомага със средства партньори, които развиват икономически и стопански дейности като продажба на билети, отдаване под наем, такси и други.

В случаите, когато  организаторите на фестивали и събития, кандидатстващи по Наредбата, развиват икономическа дейност, ще се наложи да преминат през процедура по Закона за обществените поръчки.

„Ние сме длъжни да се съобразим и приведем местните правила към националното и европейското законодателство. По принцип се допускат частични дейности с икономически характер, но приходите от тях трябва да са пренебрежимо малки на фона на общия бюджет на проекта - под 20 процента,  и то в случай, че се разходват изцяло за покриване на разходи, свързани с реализирането на събитието, които са разписани в одобрения бюджет в частта на собственото финансиране“  обясни директорът на дирекция „Култура и културно наследство”  Нина Димовска.

В случай, че приходите от търговски дейности надхвърлят 20 процента, културните оператори ще трябва да участват в обществени поръчки. Какъв ще е видът на процедурата, дали ще е една с няколко обособени позиции – музикални фестивали, театрални фестивали и други, или ще се обявяват отделни поръчки, ще стане ясно след консултации със специализираната дирекция „Обществени поръчки“ на Общината.

Поръчките ще бъдат обявени прозрачно, за да са ясни условията при кандидатстване от страна на културните оператори.  Ако някои от традиционните фестивали не отговарят на условията на финансиране, Общината може да ги запази, като ги включи в Културния календар в отделно перо и след одобрение от Общински съвет, да обяви процедура по ЗОП за тяхната организация.  Изискванията към организаторите тепърва ще се консултират със специализираната дирекция - запазени права, търговски марки, които се държат от конкретни културни оператори,  брой представления или концерти, участници с награди, максимална сума за реализация на проекта, казват от дирекция „Култура и културно наследство”.

Организаторите на събития, преди да кандидатстват за финансиране, ще трябва добре да прецизират бюджетите си и да изчислят приходите от икономически  дейности. В случай, че не надхвърлят 20 процента, ще могат спокойно да кандидатстват. В противен случай трябва да изчакат приемането на бюджета на града в началото на следващата година и обявяването на процедура по ЗОП.

Всеки културен оператор ще си прецени за себе си. Тези събития, които са на вход свободен,  изобщо нямат противоречия със Закона за държавните помощи.  Един фестивал, който е с билети, но продажбата им му носи символични приходи от 1000-2000 лв. на фона на общ бюджет от 40 хиляди, и с тях се разплащат, например хонорари на участниците, също няма проблем да кандидатства за финансиране, уточняват от общината.

Сериозни промени настъпват и в сроковете за кандидатстване по два от компонентите в Културния календар. Подаването на документи по Компонент 1 – „Фестивали и значими събития“ и Компонент 4 – „Произведения на пловдивски писатели и важни за града издания“ ще бъде изтеглено с месец по-рано.  За Компонент 1 периодът за кандидатстване е от 1 до 31 август, а за Компонент 2 – от 1 до 15 юли.

Причината е и в друга сериозна промяна в Наредбата. Поради общественото недоволство след конкурсната сесия по Компонент 1 миналата година, че са отпаднали качествени проекти поради „формални критерии“ - грешки в документацията, общинската администрация ще даде шанс за поправителен. Онези участници, в чиито документи комисиите по допустимост са открили пропуски, ще имат тридневен срок да нанесат корекции и да ги внесат отново за разглеждане.

Най-сериозни промени в Наредбата настъпват в правилата по Компонент 4 - „Произведения на пловдивски писатели и важни за града издания“. Поради невъзможността на общината да финансира стопански  дейности, изданията одобрени от комисията ще бъдат подпомагани със средства в етапа до изработването  на електронна книга в PDF.  Чисто икономически дейности като отпечатване и продажба са в противоречие със Закона за държавните помощи. Ще се подпомагат разходите за авторски  хонорар, дизайн, коректор, редактор, чисто творческите дейности.  Може да има продължение на този процес,  но това са взаимоотношения между издателство и автор, които се уреждат  в договор между тях. Другият вариант е книгата да се разпространява в интернет пространството.

Новите правила, които ще влязат в сила след гласуване в Общинския съвет ще бъдат разяснени и дискутирани с всички заинтересовани на специална среща на 5 юли от 10.30 часа в Малката конферентна зала на Дома на културата „Борис Христов”.  Протокол от срещата ще бъде представен в ОбС при гласуването на промените в Наредбата.