Армията и жандармерията се включват в борбата с африканската чума по свинете. Това стана ясно след среща между министъра на земеделието Десислава Танева, ръководството на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) и заместник-министъра на отбраната Атанас Запрянов.
Танева съобщи още, че днес са пламнали две нови огнища на заболяването. Към момента в страната има 15 такива на заразени свине в лични стопанства, други 15 диви също са заразени. Взето е решение да се дават по 150 лв. на ловни дружинки за отстрел на диви свине в 20-километровата карантинна зона край огнищата.
Засилва се контролът на всяка преминаваща кола в карантинната зона. До края на деня от МОСВ ще оповестят мерки за борба с чумата в националните паркове.
Засилва се и контролът по пристанищата, летищата и гарите. Всички съдове за смет ще бъдат старателно дезинфекцирани. МВР ще проверява със засилен контрол преминаващите автомобили по граничните пунктове.
В карантинната зона ще се проверява и всяка кола, която пренася местни продукти и живи животни.
Междувременно Министерството на земеделието и храните и Българската агенция по безопасност на храните стартираха информационна кампания във връзка епизоотичната обстановка в страната относно заболяването Африканска чума по свинете. Целта е да достигне до широката общественост, да се повиши информираността на хората в страната по отношение на болестта, както и да се запознаят със съветите на компетентните органи, свързани с разпознаването на заболяването, начините за реакция при съмнение за възникване на болестта и мерките за справяне и недопускане на разпространението ѝ.
Болестта може да се разпространи както чрез директен контакт със заразени животни, така и чрез замърсени с вируса транспортни средства, дрехи и обувки на хора, които са били в контакт със заразени свине, свинско месо, продукти и опаковки от тях, оборудване, фуражи и други.
Африканската чума по свинете е едно от най-важните заболявания при домашните и дивите свине поради своите високи нива на смъртност, липсата на лечение и ваксина. Веднъж проникнала в дадена държава болестта има значително негативно въздействие върху националната, регионалната и международната търговия, поминъка на свиневъдите и ловното стопанство. Още повече изкореняването му е изключително трудно и при дивите свине може да отнеме години.
Още от категорията
МВнР : Няма данни за пострадали български граждани при пожара в Северозападна Турция