Рекорден износ на българско зърно за страни извън Евросъюза се очертава това лято. Само за периода от 1-и до 31-и юли за чужбина са натоварени 780 хиляди тона пшиеница, от които 165 хиляди тона са за държави извън Европейския съюз. Страната ни е осигурила доставки за Тунис, Сирия, Индонезия и Израел.
Към ЕС до момента сме експортирали над 600 хиляди това пшеница.
Очаква се до 10 август от пристанище Варна да бъдат натоварени още 300 000 т.
Така, само 40 дни от началото на новия сезон, който започна на 1 юли, страната ни ще отчете износ на над 1 милион тона пшеница.
Това стана ясно на заседанието на Консултативния съвет за зърно, който се проведе при министъра на земеделието Десислава Танева.
Африканската чума по свинете, която удари България, няма да повлияе на търговията, стана ясно от думите Танева.
Няма логика да си поставяме сами ограничения за търговията заради АЧС, каза министърът. И посочи, че тази година имаме една от най-добрите реколти.
Танева отбеляза, че АЧС е бедствие за цяла Европа. В страните членки на ЕС има регистрирани 628 огнища, 553 са в Румъния със засегнати общо 360 000 свине.
В Русия ситуацията има епидемия от 12 години, посочи министърът. По-нататък заразата продължава през Украйна. „Посочвам тези страни, защото те са сред най-големите износителки и никога при тях не е имало регулация”, каза Танева.
Затова и ние не трябва сами да си поставяме ограничения. „БАБХ още от миналата година е набелязала мерки за фуража – как трябва да се произвежда и как да се изхранват животните, за да не се разпространява АЧС. Науката приема, че вирусът може да бъде активен до 4 дни при влажност 13%, ако зърното е било заразено. След този срок не е активен. Фуражът стандартно се приготвя от зърно, което е било складирано 60 дни”, обясни още министърът.
Освен добрите новини за пшеницата, преди няколко дни се е отворила и търговията с рапица. Изнесени са 65 хил. тона, като очакванията са износът да продължи с добри темпове, както беше и през миналата година.
По отношение на царевицата, чийто износ от октомври миналата година досега е 1,669 млн. т, експертите също очакват добро развитие, въпреки че в сравнение с предходния сезон имаме намаление в експорта от 400 хил. т.
По-слабо върви търговията зад граница и със слънчоглед. Досега страната ни е експортирала 734 хил. тона, от които 85% са за държави в ЕС.