По-скъпо ще ни струва българското море това лято, но за сметка на това хотелиерите са изправени пред огромен проблем. Търсят се около 200 000 работници за Черноморие. Около 100 000 души ще са необходими като кадри само в Слънчев бряг.

Липсата на кадри кара работодателите все повече да разчитат на служители от трети страни. Така и този сезон работниците ще са предимно от Украйна, Киргизстан, Турция, Армения, Индия, Непал, Бангладеш и Египет. Записванията за лятото вече текат, а очакванията са за по-силен сезон. 

В най-големия ни курортен комплекс Слънчев бряг сезонните служители ще започнат работа от средата на май. В хотел през лятото ще работят 550 души, като едва 30% българи.

„По отношение на персонала тази година се наблюдава известно раздвижване както на местния пазар, така и на кандидатите от чужбина. Голяма част от миналогодишните ни сезонни служители са заявили желание да се завърнат, също така обявените в чужбина свободни позиции са вече запълнени. Така че тази година от доста време насам сме в позиция да прилагаме по-високи критерии при подбора на персонал, което пък е предпоставка и за предоставянето на по-качествен продукт“, обясни Христо Караилиев - хотелиер.

Не всички хотелиери обаче са на същото мнение.

„Няма кадри. Винаги ще предпочитаме българските кадри. Не е въпросът в заплащането. Заплащането ни е много добро. Варират до 6000 лева на месец. Има нужда и от държавата, защото ето предложение, тук имаме една сграда, която така стои в този голям комплекс. Трябва да има професионално учебен център. Защото хващаме хора, които нищо не знаят, нямат понятие от туризъм, тук ги обучаваме, не става така“, каза Веселин Налбантов - хотелиер и зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация.

Въпреки проблемът с липсата на кадри и по-високите цени, хотелиерите отчитат близо 4% ръст на записванията спрямо миналата година.

„Сумарно имаме лек ръст от порядъка на 3,5%. Но предвид това, че миналата година беше рекордна по отношение на заетост, това дава поводи за оптимизъм. Цените към туроператорите са увеличени в зависимост от пазарите, средно между 5 и 10% в сравнение с миналата година“, добави Караилиев.

15% ръст има и на желаещите да почиват в чужбина, казват туроператорите. 

„Хората пътуват, искат да почиват. И тази тенденция се забелязва след пандемията, че първо пътуват, мислят да осигурят почивката си и след това са другите разходи на по-заден план. Предпочитат при нас и в Румъния, в Трансилвания, на Корфу имаме голям интерес“, каза Яница Динева – туроператор за БТВ.

Записванията продължават да текат, а какво ще бъде лято 2025 г. предстои да разберем.