Няколко десетки граждани сесъбраха снощи пред сградата на Френското посолство на улица "Оборище" в София, за да оставят цвете пред оградата на сградата, предаде БГНЕС.
Малко след 19.30 часа около двайсетина души дойдоха пред посолството с цветя в знак на солидарност,след варварският терористичен акт днес в Париж срещу сатиричното френско списание "Шарли ебдо".
Българският президентът Росен Плевнелиев, премиерът Бойко Борисов, председателите на партиите в парламента, министърът на културата остро осъдиха атентата и заявиха, че никоя религия, ничия идеология не може да оправдае подобен варварски акт. "Свободата на словото е неприкосновена и днес ние трябва да сме единни - българи и французи, християни и мюсюлмани. Всички, които ценим демокрацията".
В социалните мрежи се появиха призиви към столичани да вземат цвете и да изразят своята съпричастност към френския народ освен пред сградата на посолството на "Оборище", а и пред сградата на Френския културен институт на площад "Славейков".
Над 100 000 души излязоха по улиците на Франция в памет на жертвите на кръвопролитния атентат срещу сатиричния седмичник "Шарли ебдо", предаде Франс прес.
35 000 души се събраха в Париж на митинг в памет на жертвите от кървавия атентат срещу сатиричния вестник "Шарли ебдо", предаде Франс прес, позовавайки се на полицията.
Площад "Република" е запълнен от присъстващите, движението е спряно, а нови участници се присъединяват към проявата.
По призива на редица синдикати, сдружения, медии и политически партии, участниците в митинга се събраха на площад "Република" в сърцето на френската столица, недалеч от офисите на вестника, за да осъдят атентата - най-смъртоносното нападение във Франция от времето на Алжирската война.
Сред смълчаните участници мнозина носеха черна лепенка или табела с надпис "Аз съм Шарли", лозунг на солидарност с жертвите, който върви и по "Туитър". Някои хора държат свещи.
Сред другите надписи на табелите е "Шарб умря свободен" като знак на почит към карикатуриста и главен редактор на "Шарли ебдо" Стефан Шарбоние по прякор Шарб, убит на 47 години.
Най-малко 20 000 други са се събрали в градовете Лион и Тулуза. Във втория по големина френски град Марсилия участниците в митинга бяха 7000 души, а в третия по големина град Лион - между 10 и 15 000 души. В югозападния град Тулуза в митинга участваха около 10 000 души, по данни на полицията.
Сред другите жертвите са и карикатуристите Кабю, Тинюс и Волински, всичките много известни във Франция. "Свободата на пресата няма цена", гласи друг надпис на табела.
С викове "Аллах акбар" (Бог е велик) въоръжени мъже нападнаха по-рано днес офисите на "Шарли ебдо" и застреляха 12 души, сред които има емблематични представители на редакцията на този символ на свободата на словото, който вече е бил заплашван за публикуването на карикатури на ислямския пророк Мохамед, припомня АФП.
Около 500 души, по данни на полицията, се събраха пред посолството на Франция в Берлин в памет на жертвите на атентата срещу "Шарли ебдо". Призивът за този митинг бе отправен преди няколко часа в социалните мрежи.
Пред посолството, което се намира близо до Бранденбургската врата в центъра на Берлин, мнозина демонстранти носеха свещи или табели с надпис "Аз съм Шарли" или бивши първи страници на "Шарли ебдо"
Група немци скандира на френски: "Да живее свободата на пресата, да живее карикатурата", а други държаха табела с надпис "Европа единна в съпричастността". Атентатът предизвика вълна от възмущение в цял свят.
Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун заяви, че е смаян от атентата в Париж, предаде Франс прес. Това е "посегателство срещу свободата на словото и свободата на медиите - два стълба на демокрацията", заяви Бан. "Този атентат цели да ни раздели, но ние не трябва да попадаме в този капан", добави той.
Бан подчерта, че е "дълбоко потресен" от отвратителния акт, за който не може да има оправдание и изрази солидарността си с народа и правителството на Франция.
"Мислите ми са и със семействата и близките на жертвите", заяви той. "Сега е моментът да покажем солидарността си. Навсякъде по света трябва да подкрепим твърдо свободата на словото и толерантността и да се противопоставим на силите на разделението и омразата".
Очаква се Съветът за сигурност на ООН да публикува днес декларация, осъждаща атентата.
Знамената на френските държавни институции бяха спуснати в знак на траур за жертвите при днешното нападение. Флаговете на Елисейския дворец, двореца Матиньон (където се помещава правителството) и на двете камари на парламента са спуснати.
TrafficNews.bg