Ремонтът край катедралата "Св. Александър Невски" – само след общоградски референдум, предлага Сдружение "Зограф".

Според тях министър Боил Банов и НИНКН трябва да "замразят" старта на "обновяването" на сакралната и защитена от Закона за културното наследство зона около храм-паметника "Св. Алeксандър Невски" преди да е станало късно.

"Столичани са в правото си да се произнесат на общоградски референдум дали са съгласни да се "префасонира" пространството край катедралата "Св. Александър Невски" по "модела" и тертипа на случващото се с улица "Граф Игнатиев", настоява Сдружение "Зограф". 

"За да опазим, съхраним за поколенията духа на София и да спасим от скоростно "прекрояване" с необратими последици сърцето на столичния град, каквото е наситеното с векове история сакрално пространство около величествената катедрала "Св. Ал. Невски" и базиликата "Св. София", задължително трябва да бъде "замразена" или поне отложена минимум с година реализацията на проекта за "Зона 4" от центъра на столицата, който е част от изпълнението на проект "Изграждане, възстановяване и обновяване на публични пространства в Централна градска част на гр. София", финансиран по ОП "Региони в растеж" 2014 – 2020", категорични са в Сдружение "Зограф".

Те уточняват, че опасенията им не са лишени от основания – софиянци, както и многобройните гости на столичния град, вече имат формирано мнение за качеството и за естетиката на извършващия се продължителен ремонт на ул. "Граф Игнатиев" и са с лични впечатления от новата настилка от шарени плочки в градината пред църквата "Св. Седмочисленици", както и от новите скъпоструващи бетонни пейки паралелепипеди, наричани "монолити с места за сядане".

"Не бива обаче да допуснем и емблематичното пространство пред патриаршеската катедрала "Св. Ал. Невски" - символ на столицата на България, да се превърне след предстоящата реконструкция в копие, подобие на прясно ремонтираната улица "Граф Игнатиев", преустройството на която стана извор на творческо вдъхновение за водещите ни карикатуристи и сатирици и хумористи", подчертават от Сдружение "Зограф".

Притесненията на сдружението са породени най-вече от намеренията да бъде подменена историческата паважна настилка по знаковата улица "Оборище", тъй като в частта й от ул. “Г. С. Раковски“, водеща към Паметника на Незнайния войн и към самия централен вход на катедралата "Св. Ал. Невски", предстои да бъдат извадени и премахнати завинаги всичките здрави едроразмерни павета, въпреки че те са декларирани за паметник на културата и са под закрилата на закона, за да бъдат сменени с "модерна" настилка, която не само е със спорна естетика, но и далеч не е така дълготрайна.

От сдружението посочват, че Работният инвестиционен проект за обновяване на зоната около храма "Св. Ал. Невски" предвижда и
цялостна подмяна на тротоарите и "потапянето" им до нивото на площада, а с изравняването на нивата им с уличното платно и необходимостта да бъдат опазени пешеходците не е изключено и там да се появят познатите ни до болка от "Графа" гранитни ограничители - "перки на акули".

"Буди тревога и заявеното в Работния инвестиционен проект за изграждане, възстановяване и обновяване на публичните пространства в "Зона 4" относно трансформирането на пространството зад Централния Военен клуб, като не е ясно какво ще се случи с шедьоврите на световноизвестния български скулптор проф. Любомир Далчев, които от десетилетия са там", допълват от гражданското сдружение.

"Надяваме се в екипа на министър Боил Банов да не са забравили, че храм-паметникът "Св. Ал. Невски" е архитектурен, мемориален и художествен паметник на културата от национално значение и цялата сакрална територия край него е под специална и най-строга закрила".

Общата стойност на проекта "Изграждане, възстановяване и обновяване на публични пространства в Централна градска част на София", финансиран по ОП "Региони в растеж", е 46 078 473.32 лв. с ДДС, от които 35 037 844.89 лв. са финансирани от Европейски фонд за регионално развитие, 6 183 149.11 лв. – национално финансиране и 4 857 479.32 лв. – собствено финансиране по проекта.

"Очакваме Министерство на културата, НИНКН и Столичният общински съвет спешно да се "задействат" - след като се харчи сериозен финансов ресурс и ще се правят радикални градоустройствени промени в най-емблематичното място, каквото е наситеното с национални светини и символи пространство край катедралата "Св. Ал. Невски", софиянци трябва да се произнесат на общоградски референдум дали са съгласни с реализацията на вече одобрения проект за въпросния мащабен ремонт или имат по-различна визия за това как да се подхожда към знакови места, намиращи се под закрила на Закона за културното наследство", категорични са в Сдружение "Зограф".