Малко преди да започне редовното заседание на извънредната парламентарна комисия за дейността на Мартин Божанов - Нотариуса, от прокуратурата разпространиха писмо на шефката на Софийска градска прокуратура до председателя на комисията Никола Минчев. В него Илиана Кирилова подробно, включително и позовавайки се на решение на Конституционния съд, заявява, че няма да се яви в комисията. Нейните аргументи "защо" вървят в няколко посоки, включително и препраща Никола Минчев да чете интервютата й, където е дала подробна информация, но след разрешение на прокурор и въпреки внушенията, които се нагнетяват в медиите, че в прокуратуратар работят "мафиоти" и "престъпници".
Илиана Кирилова все пак заявява, че е служебно запозната, че се водят няколко досъдебни производства, има вече привлечени обвиняеми, а по едното вече има и внесен обвинителен акт. За това българската общественост вече е информирана. Извън това всяка друга информация може да попречи на разследванията, посочва в аргументите си Кирилова и изрично подчертава, че като прокурор не може да допусне това да се опорочи разследването.
Кирилова припомня и решението №6 на КС, в което се казва, че предоставянето на информация, следствена тайна, на народни представители крие риск както за самото разследване, така и може да доведе до нарушаване на редица права, включително правото на личен и семеен живот.
"В Република България има конституционалисти, които за радост са още сред нас и които са ни учили, че правото е точна, почти математическа наука. Една изпусната запетая, една дума или изречение, казани не на място, а в резултат на желание за демонстриране на собствено его или в преследване на лични цели, може да има, а и вече има, негативни последици. Когато без мисъл се изричат тежки думи като "организирана престъпна група", "мафия", "корумпирани", от страна на народни представители и други организации, това срива авторитета на всички държавни институции. И това е факт, защото всички ние знаем какво е доверието на българския народ в българските институции като цяло.
Илиана Кирилова изрично призовава Никола Минчев да прочете и позицията на Асоциация на прокурорите в България, публикувана вчера вечерта, която се противопоставя на тенденцията за "паралелни разследващи формации", които твърдят, че търсят истината, но "реално организират зрелища, в рамките на които магистрати биват унижавани публично". Кирилова се присъединява към тезата на позицията, че "истината може да бъде установена само в само в рамките на обективно, всестранно и пълно, законосъобразно производство, от компетентен за това орган", т.е. самата прокуратура.
Самата Кирилова отказва да участва в комисията защото там участват хора, спрямо които се водят наказателни производства, включително и такива, които са в съдебна фаза в СГП. А Илияна Кирилова явно не вижда мястото си до там, а в съдебната зала, където "прокуратурата води борбата си и всичко подлежи на контрол съдебен". Кирилова казва и че прокуратурата не подлежи на парламентарен контрол. "Това е съобразно принципите за разделение на властите, които Ви призовавам заедно да спазваме."
"Подчертавайки своето уважение към Народното събрание като най-висш орган на власт в парламентарната демокрация и именно заради авторитета на законодателната власт, следва да имате предвид, че формата на изслушване, която предполага свободни интерпретации и коментари от страна на присъстващите, може да има негативен ефект и да повлияе не само върху текущи разследвания, водени в СГП, но и спрямо вътрешното убеждение на съдебните състави по висящи съдебни производства."
В края на писмото си Илиана Кирилова отправя и завоалирана заплаха и към Никола Минчев, като му припомня: "Наред с всичко дотук, вярвам знаете, че съобразно разпоредбите на НПК, ръководената от мен Софийска градска прокуратура, се явява единствената в страната, в чиито компетенции влиза изготвяне и поддържане на обвинителни актове спрямо лица, ползващи се с имунитет, в т.ч. и народни представители. Намирам в това потенциален конфликт на интереси, който считам, че следва взаимно да избягваме като представители на законодателната и съдебната власти."
Още от категорията
Проф. Аргирова: Грипът продължава от пет до седем дни