Големите пловдивски фестивали са под въпрос, след като стане ясно, че нямат подписани договори с "Пловдив 2019". Още на 21 февруари Управителният съвет на общинската фондация одобри протокола с 23 проекта, избрани от жури по отворената покана. Тогава стана ясно, че сумата от близо 3 милиона лева – наградата „Мелина Меркури”, ще бъде разделена на две сесии за кандидатстване. Наложи се журито да преразгледа проектите, а УС да го одобри наново, съобщава PlovdivTime.
От първата отворена покана по-голямо финансиране получиха кандидатите по Направление 1- фестивалът Hills of Rock с 350 000 лв.,Драматичният театър с проекта „Пътуващият човек” - 245 500 лв., Държавна опера-Пловдив за летния фестивал Opera Open - 252 000 лв., One Dance Week - 180 000 лв., Wrong Fest - 84 000 лв.
След обявяването на избраните събития последва тишина. Въведеното в България извънредно положение съвсем измести погледите от случващото се.
Защо не са подписани договорите с избраните фестивали и събития от отворена покана „Наследство” на „Пловдив 2019”, попита и общинският съветник Веселина Александрова в обръщение в социалните мрежи.
Към днешна дата усилено се говори, че именно от съвещанието на 21 февруари, заместник-кметът по финанси Илия Кирчев, който е и зам.-председател на УС, е спрял и документите през Системата за финасово управление и контрол. Така на практика е блокирал възможността екипът на фондацията да подписва договори, както и да предоговаря събитията при извънредната ситуация в България. В сферата на коментарите е и версията, че Кирчев няма намерение да активира въобще избраните проекти, а аргументът му в публичното пространство ще бъде – коронавирус кризата. Поне официално финансистът не е коментирал темата, въпреки че не за първи път към него се отправят въпроси за случващото се с „Наследство”. С тази отворена покана фондация „Пловдив 2019” трябваше да изпълни една от заложените в официалната програма мисии – да се осигури устойчивост на проекта Европейска столица на културата. В Общинския съвет на Пловдив бе одобрено предложението сумата от близо 3 млн. лв. от наградата „Мелина Меркури” да бъде заложена именно за това.
Мълчанието за съвещанията на новия Управителен съвет, откакто в него влезе заместник-кметът Кирчев, е повод за множество спекулации и легенди в културните среди: че се е опитвал да взема решения еднолично, че преди гласуването на протокола от 21 февруари е влязъл със свой списък на срещата и той не е съвпадал с решенията на журито. И така се е стигнало до бламирането на предложението му от страна на останалите членове на Управителния съвет и приемането на предложените от журито проекти.
Какво се е случвало на тези съвещания на УС може и да разберем след края на мандата на настоящото управление на града. Сигурно е и че мълчанието по темата „Наследство” ще трябва да бъде нарушено, защото извънредното положение ще падне в не толкова далечно бъдеще.
Сигурно е обаче едно. В трудните за артистите и културните организации времена - фактът, че фондация „Пловдив 2019” не дава ясни сигнали към партньорите си, може да се превърне в минно поле и да изправи пред невъзможност знакови за града събития.
Все пак не трябва да забравяме, че коронавирус инфекцията е сериозна заплаха, но няма да спре живота, а в този момент ще има нужда точно от хората на духа.
Преди обяд екипът на PlovdivTime.bg се свърза със заместник-кмета Илия Кирчев. Той ни препрати към пресцентъра, за да изпратим въпросите си. Направихме и това, но през пиарите ни бе съобщено, че отговор можем да получим утре. Вероятно защото за тогава е обявена консутативна среща с представители на групите на местния парламент. Тя ще за почне в 11 часа в Голямата заседателна зала на Общинския съвет. Сред точките, които предстои да бъдат обсъждани, е и „Подход за действие по отворена покана „Мелина Меркури” към фондация „Пловдив 2019”. Ако медията ни получи отговор от пресцентъра, ще публикува становището на г-н Кирчев.