Нови големи хайки по пътищата планира КАТ за декември и началото на януари, пише "Труд" в разгара на превантивната акция "Зима". При нея до 30 ноември полицаите спират и проверяват грайфера на гумите, фаровете, чистачките, пръскачките, отоплителните системи на автомобилите, даже аптечките.
От 5 декември - ден преди Никулден, до 9 декември - датата след студентския празник, в големите градове и курортите за шофьорите ще има масови тестове за алкохол.
Предимно за пияни шофьори ще бъдат и традиционните коледни хайки, започващи около 19 декември. Те ще продължат и след Нова година, чак до 8 януари - деня след Ивановден. Съвместно с инспектори от ДАИ ще се проверяват също товарните коли и автобусите. Акцията ще бъде част от общоевропейски проверки за алкохол, планирани от TISPOL - организацията на пътните служби в ЕС.
Така на практика акциите на КАТ, започнали със "Зима" на 3 ноември, ще продължат повече от два месеца. Те ще съвпаднат и с пиковите пътувания преди и след двете серии от по 5 почивни дни за празниците.
В първата седмица на януари КАТ ще проверява и за задължителна застраховка "Гражданска отговорност", тъй като повечето шофьори подновяват полиците си с настъпването на новата година. И през двата месеца патрулите ще използват за засичане на скоростта всички налични радари -148 с камери и 150 от по-старите, които не могат да снимат.
Ще се използва основно т.нар. холандски метод. При него 10-ина полицаи и служители на ДАИ отклоняват едновременно по 10-15 коли или камиони встрани от пътя и ги проверяват.
По време на планираните акции не важи заповедта на бившия вътрешен министър Цветлин Йовчев от септември 2013 г. патрулите да спират само в четири случая - при явно нарушение, когато се превозва опасен товар, когато има съмнение, че шофьорът е пиян или когато има информация, че автомобилът или пътуващите в него са участвали в престъпление.
Комисар Антон Антонов, шеф на "Пътна полиция", заявява, че тези водачи, които не си свършат работата както трябва, ще си получат глобите.
"Не може от всички възможни места да има предупреждения 2-3 дни по-рано, че ще вали сняг, и ти да тръгнеш на път през планински проход или магистрала, като се качиш на автомобил с изтрити гуми. И като се завъртиш, да се образува колона от 20 000 коли да те чака. Нещо подобно се получи на 22 октомври, когато заваля първият сняг", коментира той.
Един ТИР може да застане напряко на магистралата и на практика да я затвори, докато се организират тежки машини, за да го изтеглят. Ами ако това е автобус с пътници? Акцията е съвместно с ДАИ и подобни груби нарушители незабавно ще бъдат санкционирани, отсече Антонов.
По думите му по време на всички акции приоритет в контролната дейност са онези нарушения, които създават условия за травматизъм на пътя - превишена скорост, алкохол, неправспособност... Такива ще са и темите на предстоящите проверки през декември и началото на януари.
Колкото до дребните нередности по автомобила, сигурен съм, че полицаите на пътя са обучени добре да преценяват дали дадена неизправност е рискова или не. И в един случай - ако има опасна повреда по ходовата част, да спрат автомобила от движение, а в друг случай - заради една люспа от камъче на предното стъкло - не, допълни шефът на "Пътна полиция".
Той обясни, че не става дума точно за проверка на аптечките, а за съвместна инициатива с Българския Червен кръст и Националния дарителски фонд за деца, пострадали от ПТП. На водачите се дава листовка и те ще бъдат помолени да си я сложат в аптечката. В нея са описани две неща - какво се съдържа в аптечката и указание как материалите в нея да бъдат използвани при нужда да се окаже първа помощ.
TrafficNews.bg