През март е отчетена първата годишна инфлация у нас от юли 2013 г. насам, съобщиха вчера от Националния статистически институт. Увеличението на цените като цяло е с 0,1 на сто.
Основен принос за завръщането на инфлацията в България след 19 поредни месеца с дефлация на годишна база имат горивата. Те са поскъпнали с 8-10 процента през март. Например увеличението на масовия бензин А95 е с 8,3%, на дизела - с 9,4 на сто, и на автогазта - с 10 процента.
Така месечната инфлация за март спрямо февруари пък е 0,4%. Поскъпването е вече втори месец поред. Най-голямо - с 4 на сто, е в сектор “Транспорт”. От началото на годината инфлацията е 0,2 процента.
Увеличението на храните и безалкохолните през миналия месец пък е било с 0,3%. По-значително е при зелето - с 16,9%, морковите - с 9%, листните зеленчуци - със 7,2 на сто. Минимално поевтиняване е имало на брашното - с 0,3%, каймата - с 1,3%, краставиците - с 2%, зрелия боб - с 3,2 на сто.
От нехранителните стоки намаление на цените е имало на колите втора употреба - с 1,1%, на самолетните билети - с 8,9%, на услугите в хотелите - с 4%, и на обувките - с 0,9 процента.
През март цените на стоматологичните услуги са се увеличили с 0,1%, а с 0,2% намаляват цените на лекарствата и другите фармацевтични продукти. Цените на лекарските услуги са на равнището на предходния месец, отчитат още от НСИ.
Според европейската методология (т. нар. хармонизиран индекс на потребителските цени - ХИПЦ) през март инфлацията е 0,3%, На годишна база дефлацията, измерена чрез ХИПЦ, е 1,1% при 2% в края на 2014 г.
През март цените в т.нар. малка потребителска кошница (100-те най-необходими стоки и услуги с тегла, каквито имат те в бюджетите на най-бедните 20% от домакинствата) се повишават с 0,2% спрямо февруари.
С най-голям принос за месечната инфлация в малката кошница са поскъпналите с 0,6% нехранителни стоки и с 0,1% хранителни стоки. Цените на услугите остават без промяна.
TrafficNews.bg