Депутатите приеха на първо четене внесените по спешност промени в ГПК, с които се разрешава в изключителни случаи главният прокурор да може да спре сделка, но като се мине през съда.

Те бяха приети с гласовете на почти всички партии. Против и въздържал се бяха само от Реформаторския блок, няколко депутати от БСП и "Атака" и от АБВ .

Законопроектът беше включен извънредно в дневния ред на Народното събрание днес. Цветан Цветанов пък оттегли промените в НПК. С тях щеше да се даде право на главния прокурор или негов заместник еднолично да решава да спре сделка за срок от 48 часа. 

Беше съкратен и срокът за предложения между двете четения на 3 дни, което означава, че ГЕРБ се надява да прокара измененията следващата седмица.

Тази законодателна инициатива дойде след скандала за около изкупуването на контролираните от Цветан Василев БТК, НУРТС България, Фърст Диджитъл, Дунарит, Авионамс, ТВ 7, ГАРБ Аудиенс Рисърч България, Сана Спейс Хотел Хисаря от дружеството LIC33.

Според Реформаторите с тези промени се възстановява правомощие на прокуратурата, което тя е имала по време на комунистическия режим.

На това обвинение отговори Данаил Кирилов от ГЕРБ, председател на парламентарната правна комисия, като напомни, че правото на прокуратурата да разваля сделки е съществувало 100 години преди да бъде отменено.

Радан Кънев от РБ пък обяви, че трудно ще бъде убеден да подкрепи тези промени в НПК и ГПК, които се правят на пожар.

"Прокуратурата не се справяше, когато трябваше да се явява по всички административни дела. Мъкнеха се прокурори, които не бяха прочели нищо по делото. Ще са необходими драстични нови назначение, изключително голямо увеличаване на разходите. Няма кой да се явява по тези дела. Как се защитава публичния интерес е ясно в сега действащите закони. Общите компетенции са на министъра на финансите. Какво правим? Снемаме отговорността на тези хора, които в момента я носят и им казваме: „Не се притеснявайте”, обяви той.

Кънев попита и как е било решено, че „ключовият страж" на обществения интерес на България ще е институция, която се показа като пълен провал в защита на обществения интерес. 

Подобни аргументи "против" изказа и ген. Атанас Атанасов от Реформаторите. Той напомни, че никой не контролира прокуратурата. 

Явор Нотев от "Атака" също определи предложените проекти като недоразумение.

TrafficNews.bg