Софийският градски съд решава дали да остави в ареста Георги Семерджиев, който преди няколко дни уби две момичета в София, предизвиквайки тежка катастрофа в столицата.
Той бе докаран в съдебната зала при засилено полицейско присъствие.
В съдебната зала Георги Семереджиев заяви, че не разбира за какво го обвиняват. Обясни, че е бил отвлечен и не знае къде е личната му карта, а на въпрос кога е станало това, той отговори, че не си спомня. После уточни, че се е случило около 17 часа на 5 юли и не си спомня как, но се събудил на следващия ден в дома си, когато полицаите нахлули в дома му.
Семерджиев заяви, че няма причина да е задържан, защото бизнесът му е законен и никога не се е крил. Обясни, че книжката му не е фалшива, предаде БТА.
Прокуратурата посочи, че след инцидента Семереджиев се е обадил да му донесат стълба, за да влезе в дома си. Сред хората, които се включили в това, била и полицайката Симона. Експертиза показва, че по скоростния лост и вратата на колата има негови следи. Едната маратонка на Семереджиев е намерена в колата, а другата - в дома му.
По-рано прокуратурата поиска постоянен арест за шофьора, за когото се появиха данни за многократни провинения на пътя. Обвинителите са внесли искането в Софийския градски съд (СГС) около 13:30 ч., информираха от институцията. Към момента все още не е готова кръвната проба на задържания.
Днес той се е опитал да се нахвърли върху прокурорката, която му е предявила обвинението.
Междувременно прокуратурата повдигна ново обвинение на Георги Семерджиев за предишно провинение. В кръвта му на 10 юни са били намерени амфетамин и метаамфетамин, освен това той е ползвал фалшива швейцарска книжка, съобщи заместник-градският прокурор Христо Кръстев. Тогава той е избягал, след като е спрян от полицаи и тестван с дрегер, който е показал и наличие на алкохол.
Така Семерджиев вече е привлечен като обвиняем по общо три престъпления: причиняване на ПТП, което е особено тежък случай, тъй като е довело до смъртта на две млади жени и множество нарушения на Закона за движение по пътищата (ЗДвП), за което се предвижда лишаване от свобода от 5 до 20 години; управление на МПС на 10.06.2022 г. след употреба на наркотични вещества- амфетамин и метаамфетамин, за което законът предвижда наказание лишаване от свобода от 1 до 3 години и за използване на неистински официален документ на 10.06.2022 г. – свидетелство за управление на моторно превозно средство, на което е придадено вид, че е издадено от компетентните власти на Конфедерация Швейцария, за което се предвиждат до 8 години лишаване от свобода.