Mнозинството от българите (51%) смятат, че демокрацията запазва образа си на най-доброто възможно управление, независимо от възможни недостатъци. Това сочи проучване, проведено от световната асоциация "Галъп интернешънъл" в 43 държави по света и представително за около половината от световното население. 19% от българите обаче не са съгласни, а около една четвърт от населението в страната се колебае (24%) и нито е съгласно, нито несъгласно. Малцина (6%) не могат да отговорят.

На този притеснителен фон дял от само 13 на сто вярват, че България се управлява по волята на народа. Мнозинство от 61% не са съгласни, а 22 на сто се колебаят, констатират от "Галъп".

Доверието в изборите също е на критични нива - 21% смятат, че те са свободни и честни, 49% са на обратното мнение, 20% нито се съгласяват, нито отхвърлят твърдението, а останалите не могат да отговорят.

"Що се отнася до възприятията за демокрацията като форма на управление, България се позиционира до нива средни за Съюза и близки до съседите си. Доверието в основните условия за демокрацията обаче е сериозно нарушено, особено през последните години, и това поставя страната ни сред обществата с ерозирало доверие към основите на демократичното управление", посочват от "Галъп".

Сред 43 държави по света демокрацията продължава да е най-добрата форма на управление за ясно мнозинство, но убеждението в това изглежда намаляло спрямо предишни изследвания, а преобладаващото сега обществено мнение в страните е, че управлението там не е според волята на народа. Така, докато изборите на повечето места се считат по-скоро за свободни и честни, доверието в техния продукт явно е под въпрос, дори и в някои от най-стабилните демокрации, добавят социолозите.

Изследването е проведено сред общо 44 603 души в глобален мащаб. Във всяка държава през периода октомври-декември 2023 г. са интервюирани около 1000 души по метода "лице в лице", по телефона или онлайн.