България е изпълнила всички условия за членство в Шенген. Тази констатация беше препортвърдена и от експертната комисия преди месец. Днес и ЕП прие резолюция за членството на България и Румъния в Шенген със смазващо мнозинство. Сега въпросът вече е политически. България несправдливо толкова време не е член на шенсгенското пространство.

Това заяви пред bTV служебният премиер Гълъб Донев, който коментира членството на България в Шенген.

"Държавата също свърши своята работа и обяви ГКПП "Капитан Андреево" за стратегически обект. Това също е част от усилието ни за членство в Шенген. Ние предприехме действия и вече няма опашки на границата. Ползата от членството ни в Шенген на първо място ще са отпадането на опашки на вход в Гърция и струпването на камиони на двата моста на Дунав с Румъния. Хората и стоките ще се придвижват много по-бързо, което ще е добре за бизнеса. Пак ще повторя, че България трябваше отдавна да е член на шенгенското пространство", добави Донев.

"Политиките, които води служебното правителство, се базират на политиките заложени от редовното правителство в бюджета. Според мен успяхме да овладеем инфлацията и сега сме в пика ѝ. Следващите месеци инфлацията ще започне да спада, убеден съм в това. Ние провеждахме открити и прозрачни процедури, което е основното за овладяването на инфлацията. Когато правиш правилните крачки и стъпки, нещата се случват. Виждате, че вече имаме газ от няколко източника и цената пада. Осигурихме и доставки на втечнен природен газ, но не виртуални с някакви танкери, а реални с осигурени слотове. Всичко това се дължи на усилията ни прозрачните процедури. Трябва да се работи, а не да се говори и работата трябва да е прозрачна", категоричен бе служебният премиер.

"Няма да има двойни тарифи за отоплението с газ или ток. Гражданите трябва да са спокойни. Бизнесът също ще продължи да получава компенсации за високите цени на тока. Разбира се, крайната дума ще има парламента, но ние сме готови да предоставим на НС реални и работещи решения. Естествено, че няма да се изземва цялата печалба на енергийните дружества. Говорим само за свръх печалбите", разкри Гълъб Донев.

"Ние се опитваме да осигурим охраната на българското въздушно пространство. Доставките на новите Ф-16 се забавят и те ще бъдат 2025 година. Това означава, че от края на 2023 година до първите доставки на Ф-16 ние няма как да охраняваме въздушното си пространство. Ние изпратихме оферти до САЩ, Франция, Израел, Швеция с идеята да получим или наемем самолети втора ръка, с които да браним родното небе. Към момента са дошли две оферти - от Франция и Швеция. Военният министър каза, че няма как да предоставим оръжие на Украйна, защото самите ние нямаме много изправно оръжие. Към момента има рискове за националаната сигурност на България, но пряка военна опасност за страната ни няма", категоричен бе Донев.