Обилните валежи през последните седмици оказаха своето благодатно влияние върху диворастящите растения. Гъбари от региона на Пловдив се похвалиха, че климатът, влагата и благоприятните температури са допринеслихвалят за бума на най-различни видове гъби. За региона на Пловдив, ако визираме горите в Родопите най-разпространената гъба си остава манатарката. Тя се открива на почти всяка горска поляна, измежду сенчестите места и около дърветата и е достъпна за всеки запален гъбар.
Ценителите вече се хвалят с различни по големина екземпляри, а някои вече берат по десетки килограми. В този период на годината манатарката се среща най-често на надморска височина до около 400-500 метра. По-рядко може да се намери и в планински области на около 1000 метра на по-слънчеви терени.
По данни на изкупвателните пунктове в региона средно цената на прясно набраната манатарка може да се намери между 6 и 10 лева за килограм. Сред другите видове популярни гъби са още шумарката, която е с цена около 4 лева, и боровата гъба - 10 лева. В сравнение с предишни години през тази цените са с около лев-два по-ниски.
И все пак е добре любителите гъбари да имат предвид опасността да се обърка ядливата гъба с отровната. Не са малко случаите, особено през лятото, на гъбни натравяния, алармират инфекционисти. Отровните гъби могат да предизвикат от леки гастроинтестинални неразположения до тежки животозастрашаващи състояния. В България най-опасни са червената, бялата и зелената мухоморка, дяволската гъба и пурпурночервената манатарка. Бялата и зелената мухоморка са двойници на печурките, а пурпурночервената манатарка и дяволската гъба – на манатарката.
Още от категорията
Влакове спряха по празниците - няма ток