
Конституционният съд отмени законовите улеснения за изграждане на фотоволтаици върху обработваема земя. Те бяха въведени преди две години.
Тогава президентът Румен Радев сезира Конституционния съд с мотивите, че така се създава риск от безконтролно превръщане на земеделски площи в централи за производство на енергия.
За да се промени предназначението на земеделските площи и върху тях да се строят фотоволтаици, преди 2 години се искаше разрешение от комисията за земеделската земя, която утвърждаваше площадка и трасе. Въз основа на него се изготвяше устройствен план, отново се търсеше същата комисия, която да извади въпросната площадка от земеделския фонд.
Със законови промени през 2023 година тази тежка процедура отпадна. Още тогава президентът Радев заяви, че промените създават риск от безконтролно превръщане на земеделски площи в централи за производство на енергия и сезира Конституционния съд.
Мотивите на съда сега да отмени промените са подобни: че прилагането на облекчени процедури за производство на възобновяема енергия не трябва да е за сметка на земеделските земи ,които са ограничен ресурс .
таблица.
"Прилагането на облекчени процедури за насърчаване на производството на възобновяема енергия не следва да става за сметка на земеделските земи, които са ограничен и невъзстановим ресурс", посочват от Конституционния съд.
"Решението на КС е окончателно, то не подлежи на обжалване и реално погледнато то връща стария ред отпреди 2023 година, който беше доста затегнат и сложен и беше въведен с цел изискването на Конституцията да пази нашата земеделска земя", обясни Пламен Абровски, адвокат по земеделско право.
От фотоволтаичната асоциация не са изненадани от решението на съда и изцяло приемат мотивите на магистратите.
"Като инвеститори считаме, че това е правилно, защото нашият бизнес, а именно изграждането на фотоволтични централи, трябва да допринася за опазване на околната среда и да не вреди върху земеделските земи в България", каза Меглена Русенова ,председател на Българска фотоволтаична асоциация.
От браншовата асоциация заявиха още, че дори и по време на облегчените процедури фотоволтични централи върху земеделски земи не са изграждани, тъй като това е забранено и с други български закони.
"Не смятам, че с решението на КС ще се спре инвестиционният процес във фотоволтаични централи. Точно обратното, мисля, че общественият интерес е защитен и изграждането на фотоволтични централи ще става при спазване на екологичното и земеделското законодателство".
По данни на Асоциацията в България има изградени над 4000 мегавата фотоволтаични централи. На фона на общата територия на страната това е пренебрежимо малко и те са построени върху територии, негодни за земеделска дейност.
Още от категорията

България с рекорден износ на алкохол през 2024 г.

Росен Желязков: Ще увеличим разходите за отбрана

Акценти

Община Пловдив има нов зам.-кмет по транспорта

Какво очаква Рак, Лъв и Дева през месец МАЙ?


Откриха трупа на пловдивчанка на плаж в Бургас




