Фондация „Отворени изкуства“ би искала да изрази крайното си възмущение и огорчение от факта, че тютюневият склад на ул. „Одрин“ 8, която е паметник на културата (независимо от документалния статус в кой да е момент), беше разрушена напълно неправомерно при скандални обстоятелства – без публичен дебат, скришом в неработен ден, със съмнения за фалшифициране на документи и криминални деяния. Тъжно е, че подобен разрушителен акт на културно наследство от местно и национално значение в полза на неясни частни интереси е възможен и че институциите, позволили случването му, не са имали волята, интереса или необходимата задълбоченост и експертиза, за да го предотвратят. Тъжно е и плашещо, но се надяваме, че стартиралата публичната акция, от която ние също сме част, ще спомогне не само за запазването на последните останки от фасадата на сградата, но и за разкриване на случая и подробностите около него. Независимо от тълкуванията на закона и възможните бъдещи промени, ние заставаме твърдо зад становището, че сградата трябва да бъде възстановена в първоначалния й вид.
Един от основните приоритети на фондация „Отворени изкуства“ от самото й създаване е градската среда, нейното анализиране, обсъждане и обживяване. Двата ни най-важни проекта в тази насока са дискусионната серия „Беседка за града“ и „Алтернативна карта на Пловдив“. Тютюневият град е важна тема и в двата проекта, с което се целеше насочването на вниманието към уникалното архутектурно наследство, останало в Пловдив след златните години на тютюневата индустрия в града, както и запознаването на публиката с историята и значението на тези сгради. През 2012 г. фондация „Отворени изкуства“ съвместно с архитектурно студио 8 ½ организира "Беседка за града" и дебат, посветен на тютюневите складове. През 2013 г. издадохме и двуезичната "Алтернативна карта", която включва 6 архитектурни и културни маршрута, единият от които е маршрут „Тютюневото градче“. Тютюневият склад на ул. „Одрин“ 8 беше част именно от този маршрут, заедно с още 7 емблематични сгради. Надяваме се, че градът ни няма да допусне културно-историческте маршрути да обеднеят още.
Тютюневият град от години пустее, а с това се руши и наше уникално наследство. Липсата на воля от страна на администрацията, както и постепенната забрава от страна на нас, гражданите, ни изправи пред сегашната абсурдна ситуация. Сега обаче, повече от всякога, е важно да говорим, да си спомняме и да покажем, че културното ни наследство не може да бъде търгувано и разрушавано за сметка на модерни проекти и бизнес интереси.
Ние като организация ще продължаваме да работим усилено – както по темата за Тютюневия град, така и за другите културно-исторически „маршрути“ в града ни.
TNS.bg
Още от категорията
Машинист и служител на БДЖ са загиналите при влаковия сблъсък, други двама са в тежко състояние