Въпреки, че все по- често се натъкваме на възгледа, че за младите хора у нас няма поле за изява и единствената възможност те да получат реален шанс за реализация е в чужбина, все още съществуват доказателства, че младите българи могат да бъдат успешни и у дома.
Залагайки на успешната кариера и реализацията на младежи след завършване на средно образование, пловдивската гимназия „ПГ по Електроника и електротехника“ прилага иновативен подход към своите ученици.
Гимназията предлага на учащите в 11-ти и 12-ти клас възможност да се развиват в реална работна среда. Според директорката на училището, г-жа Стоянка Анастасова и инж. Елена Динчийска, помощник-директор по учебно-производствената дейност, веднъж попаднали в работната атмосфера на дадена компания, децата имат желанието да кандидатстват за работа там.
За да бъдат осигурени различни работни позиции за учащите, гимназията работи неуморно по различни проекти и инициативи и си сътрудничи с едни от най-големите компании в България. Така учениците имат възможността да кандидатстват за стаж, а придобитият опит да им бъде полезен и за в бъдеще. От друга страна, всеки един кандидат, сблъсквайки се с реалната работна обстановка, би могъл да прецени дали желае да се развива в избраната сфера.
До момента гимназията има сключени договори със солиден брои фирми, с тенденция, техния брой да нараства: „БТЛ Индъстрийз АД“, „Либхер-Хаусгерете Марица ЕООД“ „Инженеринг ЕООД“ – Пловдив, "N3 Цифрова телевизия и интернет", „EVN – България ООД“, "Вискомп ООД“, "Скейл фокус АД“, "Ай Ти Дабълю Испраконтролс България ЕООД“, „АББ България ЕООД- Клон Раковски“, „Изоматик Комплект ООД“, „РГБ и Изот сервиз ООД“, „Евроуеб ООД“, „Имеса БГ ООД“ , „ПИ ЕС ЕМ Електрик ЕООД“, „КЦМ АД“, „Асел ООД“.
Освен с възможност за стажантски програми, всяка една от фирмите има и допълнителен принос към гимназията. От ръководството посочват, че традиционно всяка година, някои от фирмите организират различни иновативни събития, представени под формата на състезания между участниците. Така младежите имат възможността да участват в разработването на проект по дадена тема, заедно с инженери. От подобен характер е проекта, именуван „Енергетиката и ние“, чиято цел е да подпомогне учениците в разработването на съвременен проект, свързан с енергийно-ефективни решения за бизнеса.
Други фирми участват с дарения: така училището се сдобива с три учебни работни места по пневматика, оборудвани с всички необходими пневматични елементи. Дарението е в изключителна помощ на учителите, които вече могат след като преподадат своите материали и да поставят практически задачи.
„БТЛ Индъстрийз АД“, компания, чиято дейност е насочена към разработването на медицинска апаратура, също тясно си сътрудничи с гимназията, като осигурява производствена практика през лятото за учениците между 11 и 12 клас. В момента компанията провежда производствена практика за 12 клас през цялата учебна година. В следствие на проведеното обучение, няколко от децата остават да работят в БТЛ на различни позиции на непълен работен ден, като работните часове са съобразени със занятията им в училище.
От фирмата планират дългосрочни взаимоотношения с гимназията и практиките да се превърнат в ежегодни.
В резултат на положения труд и инициативност, Професионална гимназия по електротехника и електроника – гр. Пловдив получи Харта за мобилност в областта на професионалното образование за периода 2017г.-2020г. Хартата е по програма „Еразъм“, по която ученици от 11-ти и 12-ти клас биха могли да кандидатстват и да получат двуседмичен стаж в чужбина.
TrafficNews.bg
Още от категорията
Екоминистърът: Над 140 населени места са в режим на водата, трябва цялостна реформа