Инициативният комитет на магистър-фармацевтите изразява мнение, че новият механизъм за контрол на електронните рецепти в реално време може да бъде полезен за аптеките, но основните доработки трябва да бъдат направени в софтуера на НЗИС, а не в аптечния софтуер.

Какъв е проблемът?

От 1 април 2025 г. НЗОК въвежда нов контрол върху електронните рецепти, но това няма да подобри достъпа на пациентите до лекарства.

Възможни са сривове в системата, опашки пред лекарските кабинети и хаос в аптеките.

Аптеките вече изпращат информация за рецепти в реално време, но НЗИС трябва да гарантира, че тези данни достигат коректно до НЗОК.

Какво казват фармацевтите?

„Ние и сега изпращаме информация за всяка рецепта в реално време. Ако системата ни отговори, че рецептата не отговаря на изискванията, няма да я издадем – така се предотвратява рискът тя да остане неплатена в бъдеще.“ – Пенка Минева, магистър-фармацевт и собственик на аптеки в Пазарджик.

НЗОК гарантира, че ако аптеките получат национален референтен номер от НЗИС, рецептата ще бъде коректно разплатена. Това би осигурило повече сигурност за фармацевтите и би намалило несигурността при изпълнението на рецептите.

Доработването на аптечния софтуер ще доведе до допълнителни разходи и технически предизвикателства.

Софтуерът на аптеките вече е натоварен, всяка нова промяна увеличава риска от сривове и затруднения.

Информационно обслужване трябва да оправи бъговете в НЗИС, а не да прехвърля проблема върху аптеките.

Какво предлагат фармацевтите?

Контролът да остане в НЗИС, която да предава на НЗОК информацията за реално изпълнените рецепти.

Изчистване на всички грешки в НЗИС и софтуера на лекарите, за да се гарантира коректно разплащане на рецептите.

По-добра комуникация между НЗИС и НЗОК, за да няма несигурност при изпълнените рецепти.

Аптечният софтуер не бива да бъде променян, защото вече е претоварен с доработки, а всяка нова намеса крие риск от сривове.

„Ако контролите се направят правилно, проблем няма да има. Но ако НЗОК продължи да натоварва аптечния софтуер с нови доработки, това ще доведе до хаос, ще затрудни пациентите и ще срине системата.“ – Константин Попов, секретар на Инициативния комитет на магистър-фармацевтите.

Фармацевтите подкрепят по-строгия контрол върху отпускането и изпълнението на рецепти, но настояват, че правилният подход е да се направят коректни контроли в НЗИС, без да се натоварват аптеките с нови технически изисквания.