Европейската комисия представи в сряда инвестиционен план, с който да съживи икономиката на ЕС и да намали безработицата в съюза.
Той е съставен от три основни елемента, съобщават от Капитал.
Първият е създаване на нов Европейски фонд за стратегически инвестиции (EFSI), гарантиран с публични средства и с цел да мобилизира поне 315 милиарда евро допълнителни частни инвестиции в периода 2015-2017 г. Това са два пъти повече инвестиции спрямо досега и се равняват на 2% от БВП на ЕС.
Вторият елемент е оформяне на верига от изпълними проекти, в комбинация с програма за канализиране на средствата там, където са най-нужни.
Накрая от Брюксел предлагат амбициозна пътна карта за намаляване на бюрокрацията и регулациите и превръщането на Европа в по-привлекателна за инвестиции. Иронично или не, това става ден след като папа Франциск заяви в реч в Европарламента, че Европа е станала стара, бавна и твърде бюрократична.
Кога ще заработи
Новият фонд ще влага във възобновяеми енергоизточници, средни и дребни предприятия и такива със средно голяма капитализация. От бюджета на ЕС се заделят 16 млрд. евро, а от Европейската инвестиционна банка се добавят 5 млрд. евро, като фондът би трябвало да бъде изграден през пролетта на 2015 г. и да заработи през лятото. Ще се включат и гаранционни механизми от структурните и инвестиционни фондове на ЕС за периода 2014 - 2020 г. Ще се използват заеми, дялово участие и гаранции, а не традиционно кредитиране, с прогнозен ефект от 20-35 млрд. евро. Фондът ще може да се използва заедно с националните банки за развитие.
По оценки на еврокомисията предложените мерки може да добавят към БВП на съюза до 410 милиарда евро за следващите три години и да създадат до 1.3 милиона нови работни места.
"Ако Европа инвестира повече, ще бъде по-просперираща и ще създава повече работни места – толкова е просто", коментира председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.
Планът е продукт на екипа на новия вицепрезидент на комисията и бивш финландски премиер Юрки Катайнен и е в сътрудничество с ЕИБ. Той е разчетен така, че да не трупа нов дълг, добави Юнкер и призова националните правителства и частните инвеститори да дадат своя принос за инвестиции в бъдещето на енергетиката, транспорта, широколентовия интернет, образованието, изследванията, разработките и иновациите. Катайнен пък добави, че е разговарял с банкери от лондонското Сити и е заключил, че проблемът не е в липсата на капитал, а на видими проекти, които да искат финансиране - към това е насочена втората част от плана.
Въпреки надеждата, че това ще е искрата, която да запали мотора на Европа отново, в официалното съобщение се казва, че "това е само капка в морето. ЕС не може сам да се справи с всичко".
Как ще работи
В обяснението как ще действа планът се казва, че той трябва да разчупи порочния кръг на недоверие и недостатъчно инвестиции в съюза. EFSI може да помага по-добре от традиционните механизми за трудния първоначален период, когато един проект още не е започнал да генерира печалба (т.нар. first loss protection). Няма предварително зададено съотношение между публични и частни средства, по-важното е всеки проект да се случи.
Селекцията на "добри и устойчиви проекти" ще се прави от онези, които са най-близо до конкретната ситуация – регионални или местни власти, както и пазарни участници. Към фонда ще има инвестиционен комитет от експерти, който ще одобрява всеки проект от комерсиална и обществена гледна точка.
Някои от проектите може да се провалят, призна пред евродепутатите шефът на ЕИБ Вернер Хойер. "Може да играеш с нисък риск, но няма да създадеш много бизнес. Трябва да играем по-рисково", каза той, в отговор на обвиненията, че става дума за рискови схеми.
Специално усилие ще се положи за прозрачност на избора на проекти и техническата и структурната основа за откриването им - включително за подкрепа на рисково финансиране на средни и дребни предприятия - и използването на дялово участие, допълнителни гаранции и иновативни финансови инструменти.
Предимство ще имат проектите със силен обществен ефект и такива, които може да започнат реализирането си в рамките на следващите 3 години и могат да привлекат други източници за финансиране.
Пътната карта, за която говори Еврокомисията, трябва да съдейства и за създаване на съюз на капиталовите пазари в ЕС, да подобри достъпа на средния и дребния бизнес до капитали и да помогне на дългосрочни проекти. След една година – през декември 2015 г. - еврокомисията ще предложи работна програма със списък от приоритетни инициативи, пряко свързани с инвестиционния план. Първите проекти, подходящи за инвестиране, обаче ще са ясни още през декември 2014 г.
Към средата на 2016 г. ще бъде направен преглед на действието на EFSI и дали той се нуждае от допълнителни действия.
Още от категорията
Джон Малкович: Нямам какво да кажа на хората, които протестираха срещу „Оръжията и човекът"