Африканската чума по свинете е като гангрена – за да се спасите, трябва да ампутирате заразения крак.
Така еврокомисарят по здравеопазване и безопасност на храните Витянис Андрюкайтис коментира пред БНТ мерките за справяне със заразата. „Много е болезнено, много е драматично, емоционално е и е много трудно да се понесат гледките, но това единствено възможната операция”, каза Андрюкайтис.
Днес той пристига в София, за да провери ситуацията у нас и да обсъди спирането на епидемията с министри от региона на Балканите.
Според Андрюкайтис положението в България остава сериозно и мерките за справяне с АЧС трябва да продължат. Еврокомисарят е на мнение, че сред част от българите все още има съпротива, неразбиране и недоверие, което създава хаос.
„Ако заразата влезе в големите индустриални свинеферми, това означава, че всички свине трябва да бъдат унищожени, а не по избор. Това е единственият начин за овладяване на заразата”, категоричен е Андрюкайтис.
Според него е много тревожен фактът, че вирусът вече е в Сърбия и има опасност да достигне и други балкански държави. Заплаха е надвиснала над Гърция, Северна Македония, Албания и Хърватия.
131 961 свине са засегнати от АЧС у нас, заяви земеделският министър Десислава Танева пред депутатите по време на парламентарен контрол в края на миналата седмица.
Регистрираните огнища са 35, като тип домашна свиня са 33. При рядката порода Източнобалканска свиня има два случая, които бяха открити преди малко повече от седмица в област Шумен, а поразените животни - 161.
Към края на миналата седмица все още имаше неевтаназирани животни във фермата в Голямо Враново – 100 свине-майки и 3600 подрастващи прасенца, но те вече трябва да са унижощени по изричното нареждане на МЗХГ.
За последните 40 дни са регистрирани само 3 нови огнища. Засегнати са общо 12 области на страната.
При дивите свине има 57 случая с 80 броя глигани в 18 области. Определени са 43 инфектирани зони, които са с различен режим на забранителни дейности.
Макар че интензитетът на огнищата при домашните свине от 1 август е драстично намален, случаите на заразени диви свине продължават. На 3 септември от Българската агенция за безопасност на храните /БАБХ/ публикуваха информация за още два в Средна кула, Русенско, и село Павелско, Смолянско.
Започна изплащането на помощта от 300 лв. на двор за хората, които доброволно изклаха домашните си свине. Към миналия четвъртък са подадени 7 430 заявления в 90 общини, 562 населени места.
Още от категорията
Основната версия за взрива в Банкя – изтичане на газ