Довечера - в нощта срещу Еньовден, звездите слизат на земята и омайват тревите и цветята. Тази нощ билките имат най-голяма сила, всяка магия хваща и всяко гадание се сбъдва. А, за да сте здрави през цялата година, не пропускайте утре, на Еньовден, рано сутринта, преди изгрев слънце, да се измиете в течаща вода или да се отъркаляте в росата.

Това са част от поверията, свързани с Еньовден – денят на лятното слънцестоене, един от най-важните летни празници в народния календар на българина. С него са свързани много вярвания за слънцето, водата и лечебните растения, смята се за патронен празник на билкарите. На много места в Пловдивска област ще бъдат изпълнени ритуали, а някъде празникът започва от днес. 

Празник на лавандулата в Карлово

 

Празникът на лавандулата в Карлово започва още вчера с детско лавандулово шоу. Днес на пл. „20-ти юли“ в Архитектурен туристически комплекс  „Старинно Карлово“, Патева къща, ще се постави началото на Еньовден -  празник на лавандулата, етерично-маслените растения и лечебни билки. В  двора на Патевата къща самодейци ще изпълнят ритуал “Еньова буля”, а гостите ще бъдат поканени да преминат през специално изработен Еньов венец за здраве. Във фолклорната програма ще бъде представена възстановка на “Жътва на лавандула” и ще се наблюдава ритуала на жънене на лавандула.

Царицата Роза и Лавандуловата фея ще отравят приветствие и ще приканят всички посетители да дегустират обредни питки с мълчана вода, продукти от лавандула и роза. Организаторите на празника са осигурили за желаещите още тур обиколка, беседа, демонстрация на извличане на лавандулово масло, отново в Патевата къща. Лектория на място ще представи практични приложения на някои от етерично-маслените продукти. Гостите могат да се включат в празнично хоро на площад “Васил Левски”.

В 10:30 часа тръгва лавандулово шествие с гайдари и празникът се пренася в центъра на града, където ще се наблюдава богата фолклорна програма.  В 11:00 часа на  площад „20-ти юли” започва „Фолклорна плетеница“ с песни, танци и пресъздаване на различни обичаи от фолклорни състави.  Гостите ще посетят и лавандулово поле . В 19:00 часа на площад „20-ти юли” започва празнична забавна програма, която ще продължи до 23 часа.

 

Небесен огън озарява Белинташ 

Небесен огън отново ще озари Белинташ на Еньовден. Ритуалът е част от празничната програма на Община Асеновград за 24 юни. Подготовката започва още днес. От 16  до 19 ч.  малките калиници ще оставят своите нишани в мълчана вода в Етнографската къща, за да могат рано сутринта утре да започнат наричанията. Ритуалът „Калиница” - смесица от православни и езически обреди, съчетал в себе си преклонението пред Въведение Богородично и Еньовата буля, е тачен в града.

Най-атрактивната за туристите част от празника пък ще е на Белинташ. В 10:00 ч. там ще бъде запален Еньовия огън. Ритуалът включва преминаване през арка, наплискване с мълчана вода, прескачане на Еньовия огън, пиене на чай от билки и раздаване на питки хляб. Еньовата буря ще се развихри в 12:00 ч., когато ще бъде развенчан старият жрец и ще бъде избран нов тракийски цар - жрец от Еньовата буля. Малко след това ще прозвучат родопски гайди и песни.

 

Празник на слънцето в Люляково светилище край Брезово

Празник на слънцето ще честват навръх Еньовден и в местността Люляково светилище, намираща се между брезовските села Бабек и Свежен. Община Брезово осигурява безплатен транспорт за всички, които искат да наберат билки и да изплетат венец за здраве, както и да видят възстановката на ритуала на уникалното енергийно място, изпълнен от тракийско общество "Трескейа" с ръководител Георги Мишев. Облечени в дълги бели дрехи, самодейците ще смесят 5-те свещени за траките течности (вино, вода, мляко, мед и зехтин) и ще ги излеят в свещения огън, запален в подножието на мегалита.

След това присъстващите на ритуала ще могат да опитат „Храната на траките“, сред които и хляб от лимец. Ястията са приготвени от ученици от ПГ „Златю Бояджиев“ в Брезово. 

Безплатният автобус ще тръгне в 8.30 ч. от центъра на Брезово. Самият ритуал в местността Люляково светилище започва в 10 часа.

Днес пък майсторлък в замесването на хляб и тестени изделия ще показват жителите на село Чоба. В 10 часа изявените кулинари на селото ще подредят базар с домашно приготвени храни, а за най-добрите ще има и награди. За настроението на гостите ще се погрижат художествени колективи от общинските народни читалища и гостуващи изпълнители.

 

Хайдути въстават срещу башибозука край Хисаря

За трета поредна година българският събор „Хайдут Генчо“ събра пазителите на българските традиции край Хисаря. От вчера местността “Дюлите” в квартал Момина баня се превърна в сцена на различни фолклорни танцови и певчески изпълнения от всички краища на България. Росица Пейчева, Трио “Калина”, Теди Еротеева, Даниела Пирянкова и млади таланти от “15 лалета” зарадва присъстващите. Между изпълненията има конкурси за автентични мъжки, женски и хайдушки носии с награден фонд, пехливански борби и изпичане на място хляб в подница. Родолюбци подредиха изложба на носии и хайдушки оръжия на повече от 250 години. Майстори показват на живо уменията в автентични български занаяти. Цялата местност се огласяна от кукерски групи и калоферски гайдари.

Съборът носи името на защитника на местното население в освободителните борби в България – Хайдут Генчо. На него е посветена възстановката днес, която е и най-очакваното събитие в програмата. Над 300 човека от сдруженията „Традиция”, „Родолюбие”, „Единение”, „Поп Минчо Кръстев”, „Хайдути”, „Родопски Хайдути” ще възпроизведат смелостта и родолюбието на хайдутина и неговите другари, като слязат от гората и възстанат срещу башибозука.

Утре в 5.30 ч. пък всички присъстващи ще посрещнат заедно изгрева. В 9.30 ч. старинен ритуал ще разкрие тайнството на Еньовден.