Още от днес започват извънредни проверки във връзка с проверка на електроразпределителните дружества и крайните снабдители, съотносими към сметките на битовите потребители. Това обяви министърът на енергетиката в оставка Жечо Станков по повод случаи на потребители, получили високи сметки за електроенегрия.

Той допълни още, че във връзка с информацията за повишение в сметките за електроенергия, министерството и енергийният регулатор поддържат контакт от началото на седмицата.

"Всеки случай ще бъде разгледан поотделно. Ще бъде обърнато специално внимание дали сметките са засечени в 30-дневен период, а не както през 2013 г., когато бяха включени два месеца в една сметка. Ще влезем в детайли за качеството на електроснабдяването", увери той.

Станков уточни, че ще се проверява и качеството на енергоснабдяването.

"Повярвайте ми, че ще приложим цялата строгост на закона, както законодателството, което отговоря на КЕВР, и това на Министерството на енергетиката. Ще накажем всички нарушения, ако бъдат установени такива", увери енергийният министър. 

След по-високите сметки за ток за януари и 300 жалби за проверка на електромериЕдин градус разлика надолу във външната температура, директно води до по-голямо потребление при клиентите, посочват от EVN