Договорът с турската държавна компания "Боташ" е бил излишен, когато е сключен и все още е излишен. Това каза енергийният министър Жечо Станков в предаването "Денят започва с Георги Любенов".

"Към момента на сключване на договора с колегите от "Боташ" нищо не е изисквало такъв договор и ще кажа с думи прости защо, защото държавната компания "Булгаргаз" към края на всяка година знае конкретно колко точно газ искат нейните клиенти за следващата година, такъв е бил случаят и в 2022 година, когато се подписва договорът", обясни Станков. 

Росен Христов-Катамарана след разпита в КПК: Проблемът с договора с "Боташ" е в приложението муТой изрази надежда, че е дал повече детайли, за да може по-бързо да приключи делото

По думите му заради излишъка на газ се е стигнало до конфузни ситуации.

"Гръцки компании са доставяли газ до България и този газ отново е бил продаван на половин цена в Гърция, представяте ли си докъде сме стигнали, дотирали сме така да се каже гръцката държава", каза енергийният министър.

По думите на Станков два пъти е използван капацитетът по договора с "Боташ" като това са били едва 13% от възможностите на договора, но газовите ни дружества продължават да правят всичко възможно, за да може да използват по-пълно възможностите. Оказало се, обаче че не е изгодно.

"По всякакъв начин пробваме да го използваме, оскъпява обаче с 30% нашият газ, търсим моментите на пазара, когато е най-ниска цената на синьото гориво, за да може да намалим общата цена на газа като купуваме и евтин", обясни министърът.

Така той отговори на критиките на президента Румен Радев, че не се използва сключеният договор и държавата не прави нищо по въпроса и затова е неизгоден. Жечо Станков е пробвал да пласира част от договорения капацитет на Молдова, Унгария и Словакия, но безуспешно.

Станков съобщи също, така че бившият министър Росен Христов е написал писмо за достъп до информация към министерството с въпрос дали е правен икономически анализ на договора.

"Малко се учудих - какъв икономически анализ, такъв се прави преди сключване на договора, а не след това. По него са ни начислили за една година над 550 милиона, ние сме ползвали около 110 милиона", обясни министърът.

По думите му продължават усилията за предоговаряне на сделката, но турската страна засега няма изгода да промени договора. На въпрос защо не се разследва директорът на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов, който също е участвал в преговорите с "Боташ", а само директорът на "Булгаргаз" Деница Златева. Той отговори, че подозира, че двамата директори не са участвали в реалните преговори, а им е било наредено от бившия енергиен министър Росен Христов да сключат договора.

Министърът коментира и пазара на ток в страната. По думите му, сметките на хората няма да се увеличат заради еврозоната. В момента се разглеждат поправки в енергийния закон, които да позволят по-добра защита на потребителите, в случай на тежки аварии като миналата година.

"Поех ангажимент към българските домакинства да поставя ЕРП-та в ъгъла. С новия закон домакинството, че е силната страна, а не доставчика на ток", каза Станков.

Той коментира и случващото се в "Лукойл" с думите, че представителят на държавата му е докладвал, че досега не е обсъждано на надзорен съвет в компанията евентуалната й продажба.

Докато България плаща по 1 млн. лева на ден за "Боташ": Ексминистър Христов се хвали с луксозни придобивкиПоявата му идва на фона на все още неразчистения скандал около подписания в началото на 2023 г. договор

Росен Христов - Катамарана влезе на разпит в сградата на КПК заради "Боташ"По негови думи той е призован в качеството на свидетел