Електорнната система на съда масово отхвърля електронните подписи, сигнализираха пловдивски адвокати. "Така на клиентите редовно им са налага да се нареждат отново по опашки. А в същото време бе похарчена сериозна сума, за да може този софтуер да бъде пуснат  в действие" коментира юристът Димитър Пенев. Така пред гишетата отново се трупат опашки, а гражданите чакат за документа.  

Свидетелството за съдимост е един от най-често издавания и изискван документ през последните години. Той се иска от работодатели, задължително е за постъпване на държавна служба, не може да се мине без него и при процедурата например за допуск до класифицирана информация. Годишно вероятно се вадят десетки, ако не и стотици хиляди такива свидетелства. 

С изменение на Наредба № 8 от 26 февруари 2008 г. за функциите и организацията на дейността на бюрата за съдимост от 15 февруари 2013 г. бе предвидена възможност за заявяване и получаване на електронно свидетелство за съдимост. Въпросната услуга се предоставя от Министерство на правосъдието, на чийто сайт има и специална секция. Именно там е определено, че услугата е "достъпна с помощта на квалифициран електронен подпис и може да бъде предоставена на всяко лице, за което не са издавани бюлетини за съдимост и/или бюлетини за наложени административни наказания по реда на чл. 78а НК".

На думи звучи много добре, но адвокатите твърдят, че клиентите им масово се оплакват, че системата отхвърля електронните им подписи. Ако все пак успеят да извадят заветното свидетелство, се оказва че в някои институции отказват да го приемат като легитимен документ. Много ловци били върнати от служба КОс в полицията, където им поискали документ от стандартния модел. 

TNS.bg